Wideo | Shelby GT350 Mustang | Mocniejszy, niż oczekiwano

Ford podał oficjalnie dane techniczne silnika, który będzie montowany pod maską modelu Shelby GT350 Mustang. Moc maksymalna wynosi 526 KM

Ford Mustang | Ceny w Polsce | Kultowe auto w atrakcyjnej cenie

Od momentu publicznej prezentacji, która nastąpiła podczas salonu samochodowego w Los Angeles, minęło już pół roku. Jednak dopiero teraz Ford oficjalnie podał podstawowe dane techniczne silnika stanowiącego serce modelu Shelby GT350 Mustang. Pierwsze informacje mówiły o mocy 500 KM, ale rzeczywistość okazała się łaskawsza.

Od początku było wiadomo, że pojemność potężnej jednostki V8 wynosi 5,2 litra (5163 ccm). Nie jest to prosty jak budowa cepa silnik bazujący jedynie na swojej pojemności. Nic dziwnego, w końcu powstał w dziale Ford Performance.

Czym ten silnik się cechuje? Ma w pełni aluminiową konstrukcję, płaski wał silnika typowy dla jednostek wyczynowych, rozrząd typu DOHC i potrafi pracować z prędkościami obrotowymi dochodzącymi do 8250 obr./min.

Dzięki tym cechom jednostka uzyskuje 526 KM mocy przy 7500 obr./min. i 580 Nm maksymalnego momentu obrotowego przy 4750 obr./min. Jednak 90% momentu dostępne jest w zakresie 3450-7000 obr./min. przez co silnika nie trzeba utrzymywać na bardzo wysokich obrotach.

Ten silnik to najmocniejsza wolnossąca jednostka zbudowana przez Forda, a przy okazji może pochwalić się wynikiem 102 KM mocy uzyskanych z jednego litra pojemności. Jest też "najszybsza", żaden serynie produkowany silnik amerykańskiego producenta nie potrafił dotąd pracować z tak wysokimi prędkościami obrotowymi.

Zobacz wideo
Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Pół wieku z Mustangiem | Historia modelu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.