Wideo | Speedback GT | Duch starej motoryzacji

Większość retrosamochodów oferuje jedynie wygląd nawiązujący do modeli z przeszłości. Speedback GT jest inny, zaklęto w nim ducha dawnej motoryzacji

Bentley | Dwa nowe modele wejdą do produkcji

Aston Martin DB5 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych angielskich samochodów sportowych. Jeśli sama nazwa niewiele wam mówi, to na hasło "samochód Bonda" wszyscy już kojarzą o co chodzi. Był mocny, był szybki, był nieprzyzwoicie drogi, a z czasem odkryliśmy, że był też niewiarygodnie piękny. Pewien człowiek zachwycił się tym modelem do tego stopnia, że postanowił zbudować jego współczesną wersję.

Firma nosi imię tego człowieka - David Brown Automotive, a ich jedyny projekt to Speedback GT. Aby nie martwić się o najtrudniejsze do zaprojektowania elementy, konstrukcje oparto na Jaguarze XKR, sportowym coupe z silnikiem V8 5.0 o mocy 510 KM. Klient otrzymuje więc współczesne technicznie auto, którego serwis nie powinien przysporzyć problemów.

Nadwozie, którego wykończenie zajmuje nie mniej, niż 120 roboczogodzin, to własna konstrukcja firmy. Strukturę, jak i panele wykonuje się ręcznie ze stopów aluminium, dzięki czemu masę tego całkiem sporego Gran Turismo udaje się utrzymać w rozsądnych ryzach ok. 1800 kg. A nie jest to proste, gdy wnętrze niemal w całości wykończone jest drewnem i skórą najwyższej jakości. Tu także wszystko odbywa się ręcznie, np. każdy panel z drewna jest ręcznie piaskowany, następnie polerowany, woskowany i pokrywany wierzchnią warstwą.

Speedback GT czaruje więc nie tylko swoim retrowyglądem, ale też prawdziwym angielskim rzemiosłem przekładającym się na wnętrze - luksusowe i pachnące prawdziwą skórą. Lecz tym, co przenosi nas o 50-60 lat wstecz, jest ławeczka schowana w bagażniku, pozwalająca na piknikowanie na łonie natury. Koszyk wiklinowy pełen łakoci, kocyk, czy wiaderko na szampana przywołuje ducha dawnej motoryzacji, której dziś już nie ma.

Ręcznie produkowane w Anglii luksusowe Gran Turismo nie może być tanie. Gpeedback GT przypomina swojego duchowego przodka także pod względem ceny zaczynającej się od 500 tys. funtów.

Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Rolls-Royce Dawn | Będzie nowe wcielenie Ghosta

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.