Jak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu przez Instytut PBS na zlecenie firmy Castrol, zdecydowana większość polskich kierowców jeździ głównie na krótkich odcinkach i uruchamia silnik więcej niż trzy razy dziennie.
Połowa kierowców, czyli co drugi z nas deklaruje, że za jednym razem pokonuje nie więcej, niż 10 km. Co trzeci pokonuje dystans do 20 km, podróż przekraczającą 30 km deklaruje 9% ankietowanych.
Jeszcze ciekawiej wygląda to, jeśli spojrzymy na czas podróży. Co czwarty kierowca porusza się codziennie po trasie pokonywanej w niecałe 10 minut, kolejne 40% deklaruje, że jazda samochodem zabiera im od 10 do 20 minut.
Przeciętny czas przejechany na jednym uruchomieniu silnika jest podobny, niezależnie od tego, ile razy włączamy go w ciągu dnia. W grupie kierowców, którzy korzystają z samochodu najczęściej, czyli uruchamiają silnik więcej niż pięć razy dziennie, jednorazowy dystans to z reguły mniej niż 10 km.
Z powyższych danych można wysnuć następujące wnioski. Po pierwsze polscy kierowcy mają blisko do pracy. Po drugie staliśmy się wygodni, nawet po drobne zakupy do sklepu oddalonego o kilkaset metrów jeździmy samochodem.
Jazda na krótkich dystansach ma swoje konsekwencje. Odpalanie zimnego silnika nie wpływa korzystnie na jego trwałość. Zanim silnik osiągnie właściwą temperaturę pracy, musimy liczyć się też ze zwiększonym zużyciem paliwa, czasem nawet o połowę większym od oczekiwanego.
ZOBACZ TAKŻE: