Automatyczny system alarmowy | Od 2018 roku obowiązkowy

Parlament Europejski zdecydował, że od wiosny 2018 roku na wyposażeniu seryjnym nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych będzie musiał znaleźć się system automatycznego wzywania pomocy w razie wypadku. Ma to zmniejszyć smiertelność zdarzeń drogowych

Samochody będą droższe | Nowe przepisy UE

W 2014 roku w wypadkach na drogach Unii Europejskiej zginęło 25 700 osób. Według prognoz system e-call mógłby ocalić życie 10% ofiar rocznie. Na czym to rozwiązanie polega? Funkcja wzywania pomocy automatycznie kontaktuje się ze służbami ratowniczymi, zgłaszając zdarzenie i podając jego lokalizację. Dzięki temu pomoc zostanie poinformowana jak najszybciej i dzięki temu przybędzie na miejsce wypadku w jak najkrótszym czasie, który w tym przypadku jest na wagę życia.

"Wdrożenie opartego na numerze alarmowym 112 systemu e-call na terenie UE pomoże w poprawie bezpieczeństwa na drogach w 28 krajach. Parlament Europejski wielokrotnie podkreślał, że jego priorytetem jest zmniejszenie ilości wypadków śmiertelnych oraz ciężkich obrażeń na drogach. E-call jest bezpłatną usługą publiczną dla obywateli, niezależną od typu pojazdu i jego ceny, która przyczyni się do wspólnego celu", powiedziała Olga Sehnalová (S&D, CZ), odpowiedzialna za sprawozdanie.

W trakcie prac nad nowymi przepisami zadbano o to, żeby system służył poprawie bezpieczeństwa, a nie śledzeniu pojazdów zanim dojdzie do kolizji. Według ustaleń do służb ratunkowych będą trafiać tylko niezbędne informacje (typ pojazdu, rodzaj paliwa, czas wypadku, lokalizacja oraz ilość pasażerów). Producenci urządzeń zostaną zobowiązani do zapewnienia możliwości całkowitego usuwania zebranych informacji. Dane nie będą mogły być udostępniane osobom trzecim bez zgody kierowcy.

System e-call stanie się obowiązkowy w nowych samochodach osobowych i dostawczych z dniem 31 marca 2018 roku. To wymogi odnośnie producentów aut na rynek unijny, odrębne przepisy dotyczą państw członkowskich, które muszą przygotować odpowiednią infrastrukturę do 1 października 2017 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

ESP | Ten układ rządzi autem

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty

Więcej o: