Nie czekaj do 18 maja. Zwolnij już dziś

Przed nami długi weekend, a to oznacza korki i wyścig kierowców z czasem. Czy dla kilkunastu minut warto pędzić na złamanie karku?

Nieletni w wypadkach drogowych | Jak chronić dzieci?

18 maja wchodzi w życie nowelizacja przepisów, zaostrzająca kary dla kierowców drastycznie przekraczających prędkość. Przewiduje ona karę zatrzymania prawa jazdy na okres trzech miesięcy w przypadku przekroczenia dwukrotnie prędkości w terenie zabudowanym. W praktyce oznacza to, że jeśli przy ograniczeniu do 50 km/h zostaniemy przyłapani na jeździe z prędkością powyżej 100 km/h, stracimy czasowo uprawnienia do kierowania pojazdami. Dokument odbierze nam policjant na miejscu podczas kontroli.

Nie będzie opłacać się ignorowanie braku uprawnień. W przypadku przyłapania kierowcy na prowadzeniu pojazdu mimo zatrzymanego prawa jazdy, dokument otrzyma z powrotem dopiero za pół roku. Za drugim razem kierowca straci prawo jazdy i będzie usiał ubiegać się o nie od początku (zaliczenie kursu i zdanie egzaminu). Jednocześnie prowadzenie samochodu czy motocykla bez uprawnień będzie traktowane nie jako wykroczenie, ale przestępstwo zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Nie czekaj na nowe przepisy, zwolnij już dziś!

Na wejście w życie nowych przepisów nie warto czekać do 18 maja. Jeśli mamy ciężką nogę warto już wcześniej wyrobić w sobie nawyk przepisowej jazdy już dziś. Dlaczego?

W terenie zabudowanym jazda z przepisową prędkością ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Większa prędkość to dłuższa droga hamowania. Pamiętajmy o tym przed przejściami dla pieszych. Ci stanowią co trzecią ofiarę w wypadkach drogowych. Dla kierowców marnym pocieszeniem jest fakt, że do około połowy tego typu tragedii dochodzi z winy pieszego.

Podczas długiego weekendu majowego w 2014 roku doszło do 369 wypadków, w których życie straciło 36 osób, 457 osób zostało rannych. Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 1539 pijanym kierującym.

Warto zwolnić podczas podróży na majówkę i z powrotem, zwłaszcza w terenach zabudowanych i w pobliżu miejsc obleganych przez turystów. Nie wszyscy piesi będą zachowywać się przewidywalnie. Także inni kierowcy mogą być zestresowani sytuacją na drodze. Nie warto się denerwować, a dla krótszej o kilkanaście minut podróży nie warto ryzykować zdrowiem i życiem - swoim i innych.

Redakcja Moto.pl życzy wszystkim bezpiecznego weekendu majowego!

ZOBACZ TAKŻE:

Jak udzielić pierwszej pomocy? I ty możesz uratować życie!

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty

Na majówkę wybieram się:
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.