Nowy taryfikator mandatów | Zobacz co się zmieniło

Większe kary za niektóre wykroczenia drogowe? Nie do końca - nowy taryfikator już obowiązuje

Mandaty w Polsce | Porównanie z innymi krajami UE

11 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wysokości mandatów nakładanych za wybrane rodzaje wykroczeń w ruchu drogowym.

Największy mandat w nowym rozporządzeniu przewidziano za parkowanie bez odpowiednich uprawnień na kopercie, czyli miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej. Jego wysokość to aż 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych grozi zaś 300 zł mandatu.

Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczne, czyli np. rowerem, pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie z nowym rozporządzeniem za jazdę po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu, zaś nietrzeźwy rowerzysta (powyżej 0,5 promila) będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Od 31 sierpnia 2014 r. pieszych, poruszających się poza terenem zabudowanym po zmroku, obowiązuje noszenie elementów odblaskowych. Za ich brak można dostać mandat w wysokości do 100 zł.

Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się tzw. czterokołowcem (np. quadem) bez kasku.

Opinia Moto.pl

Jak widać nasze władze postanowiły zatroszczyć się o to, by policja i straż miejska/wiejska mogły generować wysokie przychody z "łatwych" mandatów. Parkowanie na kopercie - niewątpliwie karygodne - oznacza mandat w wysokości 800 zł. Zaś złapany w parku podchmielony miłośnik ekologicznego środka transportu przyniesie nawet 500 zł do budżetu państwa lub gminy. W sumie nie ma się na co oburzać, gdyby nie podejście władz do kwestii bezpieczeństwa.

A z tym jest niestety nie najlepiej. Niejednokrotnie nocą poza terenem zabudowanym trafiamy na drodze na rowerzystę bez jakichkolwiek odblasków. Widoczność pieszego jest równie niska, jeśli nie ma na sobie żadnych elementów odblaskowych. Ale za to można być teraz ukaranym kwotą do 100 zł (do tej pory nawet do 500 zł). Podobnie z jazdą bez kasku, dlaczego przewidziany za to mandat wynosi tylko 100 zł? Może, by dać znać funkcjonariuszom, iż nie warto uganiać się za tak błahymi wykroczeniami. Niestety w ten sposób nie uda się poprawić corocznych statystyk ofiar wypadków drogowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Przepisy | Jak się kończy blokowanie lewego pasa

Materiały partnerów

Alkotester PRO X-5 Sprawdź cenę >

Antyradar Yanosik GT Sprawdź cenę >

Uchwyt rowerowy na dach ProRide Sprawdź cenę >

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.