Pirelli w rękach Chińczyków

Włoski producent opon zostanie przejęty przez ChemChina (China National Chemical Corporation). Chiński koncern wyda na tę operację około 7,1 mld euro

Test tanich opon | Jest się czego bać?

23 marca br. China National Tire & Rubber Co. - spółka zależna ChemChina - podpisała umowę z holdingiem Camfin - większościowym udziałowcem Pirelli, - w sprawie kupna 26,2 proc. akcji włoskiego koncernu oponiarskiego. Resztę udziałów chińska spółka skupi z giełdy od mniejszościowych akcjonariuszy, płacąc 15 euro za jedną akcję, co daje w sumie 7,1 mld euro - na tyle wyceniono spółkę Pirelli.

Prezesem Pirelli pozostanie dotychczasowy szef Marco Tronchetti Provera, a siedziba nadal będzie mieścić się we Włoszech. Brane jest pod uwagę wycofanie firmy z giełdy. Na transakcji mają skorzystać obie strony. Włosi uzyskają dostęp do lukratywnego rynku chińskiego, a Chińczycy otrzymają wiedzę i nowe technologie produkcji opon.

Pirelli to piąty na świecie producent opon o ponad 140-letniej historii. Firma ma przychody ze sprzedaży rzędu 6 mld euro i jest obecna na ponad 160 rynkach na świecie. Jest też obecnie jedynym dostawcą opon dla Formuły 1.

ZOBACZ TAKŻE:

Kalendarz Pirelli 2015 | Lateksowa elegancja

Fot. Steven Meisel/materiały prasowe Pirelli

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.