Alufelgi | Akcesoryjne koła coraz popularniejsze

Polscy kierowcy coraz chętniej wybierają akcesoryjne felgi aluminiowe. Jakie są ich gusta?

Właśnie takie opony kupujemy. Dlaczego?

Odwiedzając wiele europejskich krajów można zauważyć sporo sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży kół za stopów lekkich do samochodów. W naszym kraju to wciąż rozwijający się segment rynku, choć coraz popularniejszy. Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup zestawu alufelg. Można domniemywać, że ma to związek z dwoma czynnikami. Najbardziej oczywisty to chęć upiększenia swojego samochodu, drugi jest bardziej prozaiczny. Kupione w salonie auto na felgach stalowych wymaga drugiego zestawu kół, co skłania do zakupu nie tylko opon, ale też felg. Ma to spore zalety, gdyż opona często zakładana i zdejmowana z obręczy może ulec uszkodzeniu.

Jak podaje portal oponeo.pl, wśród akcesoryjnych alufelg prym wiedzie rozmiar 16 cali. Obręcze o takiej średnicy stanowią aż 43% rynku. Drugi najczęściej wybierany rozmiar to 15 cali, który wybiera 26% klientów.

Jakie wzory lubimy? Polscy klienci są dość konserwatywni, od lat najpopularniejszy wzór to srebrna felga o pięciu ramionach (61%) i stosunkowo prostym wzorze. Wynika to ze względów praktycznych. Taką obręcz łatwiej utrzymać w czystości.

Srebrny kolor wybierany jest najczęściej. Alufelgi w tym odcieniu wybiera aż 62% klientów, na drugim miejscu znalazł się modny czarny kolor (22%), na trzecim zaś grafitowy (15%). Zaskoczeniem może być rosnąca popularność białych obręczy.

Polski rynek podzielony jest pomiędzy dwie grupy producentów. Dwie najpopularniejsze marki grupy Alcar (Dezent i Enzo) mają 36% rynku, trzy kolejne (Alutec, Rial i Anzio) należące do grupy Uniwheels opanowały 24% rynku akcesoryjnych obręczy aluminiowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Technika na okrągło | Co kryje się w samochodowym kole?

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.