Salon Detroit 2015 | Shelby Mustang GT350R | Do jazdy po ulicy, ale gotowy na tor

Ford kontynuuje rozwój linii modelowych kultowego Mustanga. Po wersji GT i GT500 przyszedł czas na prawdziwego drogowego wyjadacza - Mustanga GT350R

Shelby GT350R | Najrzadszy z rzadkich

Auto zostało właśnie zaprezentowane na targach w Detroit i posiada wiele podzespołów i części, o których posiadacze zwykłego Mustanga mogą tylko pomarzyć. Wszystko po to aby stworzyć, jak twierdzą w Fordzie, "najbardziej torowego Mustanga z homologacją drogową w historii".

Używany Mustang - zobacz ogłoszenia

Najważniejsze jest oczywiście to co znajduje się pod maską. Miejsce znalazł tam silnik V8 o pojemności 5,2 litra, który otrzymał przydomek Voodoo. To najmocniejszy silnik wolnossący w historii marki Ford. Ma ponad 500 KM i 542 Nm momenty obrotowego. to o kilka KM mniej niż konkurencyjny silnik LS7 montowany w Chevrolecie Camaro Z/28, ale tamten ma aż 7 litrów pojemności. Jednostka Forda pełna jest także ciekawych rozwiązań technicznych. Zastosowano w niej m.in. płaski wał korbowy. Zamontowano w nim także dodatkową chłodnicę oleju, mechanizm różnicowy o ograniczonym tarciu firmy Torsen i skrócone przełożenie tylnego mostu.

Shelby GT350R naszpikowany jest także innymi wyścigowymi elementami i rozwiązaniami. Większość z nich miała na celu redukcję masy. Układ wydechowy został pozbawiony m.in. puszki rezonacyjnej więc waży mniej, a z wydechu będzie wydobywał się bardziej rasowy dźwięk. Shelby pozbawiono także klimatyzacji, radia, tylnej kanapy, wykładziny w bagażniku, kamery cofania i zestawu naprawczego kół. Tym samym GT350R jest o ponad 280 kg lżejszy od modelu GT350 z pakietem torowym.

Salon Paryż 2014 | Ford Mustang | Europejska specyfikacja

Shelgy GT350R otrzymał oczywiście pakiet zderzaków i spoilerów zwiększających docisk auta. Najbardziej charakterystycznym jego elementem jest sporych rozmiarów spoiler na tylnej klapie, listwy progowe oraz tzw. splitter pod przednim zderzakiem. Pod autem zamontowano także bardziej opływową osłonę silnika. Stylistycznej całości dopełniają wyścigowe felgi, na których znalazły się opony Michelin Pilot Sport Cup 2.

Shelby GT350R będzie oferowany w limitowanej ilości, a dokładne szczegóły techniczne, osiągi i ceny poznamy w późniejszym okresie. Wiemy jednak, że są już na świecie osoby, który właśnie zaczęły sprawdzać swoje możliwości kredytowe, aby być pewnym, że będzie ich stać na wersję GT350R.

ZOBACZ TAKŻE:

Pół wieku z Mustangiem | Historia modelu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.