BMW M4 Concept Iconic Lights | Oświetlenie XXII wieku

Podczas targów Consumer Electronics Show w Las Vegas BMW zaprezentowało kolejną fazę rozwoju oświetlenia samochodowego. Światła przyszłości pokazano na przykładzie modelu M4

Lampy OLED | Czy to koniec LED-ów?

BMW M4 Concept Iconic Lights otrzymało laserowe lampy główne. Producent z Monachium od kilku miesięcy oferuje w sprzedaży tego typu lampy w modelu i8. Zapewniają one jeszcze lepsze oświetlenie drogi przy niższym poborze energii, nawet w porównaniu z oszczędnymi LED-ami. Na targach CES pokazano następną fazę laserowych reflektorów.

BMW M3 - ogłoszenia aut używanych

Przednie światła charakteryzują się blado niebieskim paskiem oraz nową interpretacją charakterystycznych "ringów". W tym przypadku są to podwójne sugerowane sześciokąty światłowodowe, tworzące światła pozycyjne i do jazdy dziennej.

Mocne światło nie może oślepiać innych kierowców. W BMW i8 dba o to system kamer i aktuatorów, który automatycznie zmienia tryb oświetlenia. W koncepcyjnym M4 lampy zintegrowano z systemem ConnectedDrive, dzięki czemu oświetlenie może być zmieniane w oparciu o dane z systemu GPS i map nawigacji, np. układ doświetli zakręt zanim jeszcze skręcimy kierownicą. Ponadto lampy potrafią autonomicznie oświetlić punktowo człowieka lub zwierzę wykryte przez czujniki podczerwieni systemu jazdy nocnej NightView.

To jednak jeszcze nie wszystko. Największą innowację stanowi możliwość wyświetlania informacji przydatnych kierowcy bezpośrednio na drodze przed samochodem, dzięki czemu kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi. Przykładowo, systemy kamer wykrywają zwężenie lub utrudnienia i z wyprzedzeniem informują o tym kierowcę, wyświetlając na nawierzchni drogi symboliczne zwężenie, pokazujące przestrzeń przed autem w zestawieniu z jego szerokością.

Tylne lampy wyposażono w technologii OLED, które w zależności od wybranego trybu jazdy i sytuacji zmieniają intensywność świecenia, głębię świecenia, a także kształt tworzony przez diody i moduły. BMW M Gmbh zapowiada, że w bliskiej przyszłości skorzysta z technologii OLED.

ZOBACZ TAKŻE:

BMW M3 / M4 | Galeria zdjęć

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.