Rosną kary za brak polisy OC

Nie masz ważnej polisy OC? Przygotuj się na spore wydatki. Policja może sprawdzić fakt jej wykupienia od ręki. Także UFG coraz sprawniej ściga właścicieli nieubezpieczonych pojazdów. A kary są coraz wyższe

Nawet pralka na kółkach musi mieć polisę OC

Szacuje się, że po naszych drogach porusza się ok. 250 tys. pojazdów bez ważnej polisy OC. Kolizja z takim pojazdem to cały szereg problemów, zwłaszcza dla jego właściciela.

UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) zakończył wprowadzanie systemu e-Zawiadomienia dla jednostek policji w całym kraju. Dzięki niemu funkcjonariusze wydziału drogowego mogą od ręki sprawdzić czy polisa OC została wykupiona, ale też skraca czas powiadamiania UFG przypadków braku polisy. Po otrzymaniu takiego zawiadomienia UFG wszczyna postępowanie wyjaśniające. Jeśli rzeczywiście pojazd nie miał wykupionej obowiązkowej polisy OC, na właściciela nakładana jest kara. W 2015 roku wzrosła ona z 3,36 tys. zł do 3,5 tys. zł w przypadku samochodów osobowych nie posiadających polisy przez ponad 14 dni.

Wysokość opłat karnych za brak polisy OC w 2015 rokuWysokość opłat karnych za brak polisy OC w 2015 roku rys. UFG Wysokość opłat karnych za brak polisy OC w 2015 roku (rys. UFG)

Teraz także sam fundusz może skuteczniej ścigać przypadki braku polisy OC dzięki narzędziom "skanującym" ogólnopolską bazę polis OC. Do końca listopada 2014 roku, z kontroli własnych UFG - w oparciu o bazę OI - zidentyfikowano 13,5 tysiąca pojazdów bez OC, z czego po weryfikacji, wezwania do zapłacenia kary Fundusz wysłał do 12,6 tys. posiadaczy pojazdów tj. o 5,4 tysiąca więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Ogółem w 2014 roku UFG na podstawie własnych dochodzeń oraz we współpracy z policją wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 51,4 tys. posiadaczy pojazdów.

Narzędzie pozwalające sprawdzić, czy dany pojazd ma ważną polisę OC, bądź miał ją w momencie zdarzenia, można sprawdzić na tej stronie . Wystarczy znać numer rejestracyjny, lub VIN pojazdu.

(1) - także autobusy i ciągniki

ZOBACZ TAKŻE:

Musi zapłacić ponad 400 tys. złotych, bo nie miał OC

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.