Shelby Cobra 427 50th Anniversary | Silnik, którego nie ma

Na 50-lecie legendarnej Cobry z silnikiem 427 Shelby przygotował specjalny model limitowany w ilości 50 egzemplarzy

Pół wieku z Mustangiem | Historia modelu

Dokładnie 50 lat temu, w styczniu 1965 roku pojawiła się Cobra 427 z 7 litrowym (427 cali sześciennych) silnikiem o mocy 425 KM i maksymalnym momencie obrotowym 641 Nm. Prosty, ogromny, wspaniały motor. Ta jednostka napędowa pochodziła z Forda i używana była w zawodach NASCAR. Początkowo silniki montowano w modelu Cobry 289 jednak były tak mocne, że zbudować trzeba było do nich zupełnie nowe, mocniejsze nadwozie. Przyznacie, że to silnik warty uczczenia limitowaną serią.

Używany Mustang - ceny

Klienci mogą zamówić 427 50th Anniversary w dwóch różnych wersjach. Z karbonową karoserią w niebieskim kolorze z białymi paskami lub z polerowanym aluminium i również z białymi pasami przechodzącymi przez całą karoserię. Na nadwoziu zamontowano dodatkowo szereg pamiątkowych plakietek i oznaczeń. Jak bardzo Cobra jest inna i nie poddała się modnym trendom niech świadczy fakt, że ma zamontowane 15 calowe felg.

Za coś tak wyjątkowego trzeba zapłacić minimum 119 995 dolarów netto (ok. 430 tys. złotych). Tyle kosztuje wersja z karbonową, niebieską karoserią. Ta z aluminiową wyceniona jest na 148 700 dolarów netto (około 530 tys. zł). Można się jednak nieźle zdziwić, bo za te pieniądze klient otrzymuje wszystko poza silnikiem i skrzynią biegów. Tak więc pod maską nie znajdziemy siedmiolitrowego V8 o mocy 425 KM tylko to, na co komu pozwoli stan konta. To chyba najdziwniejszy limitowany model na świecie poświęcony silnikowi, którego nie ma.

Cobra zadebiutuje podczas aukcji Barrett-Jackson w amerykańskim stanie Arizona.

ZOBACZ TAKŻE :

Samochód w Twoim salonie? Samochodowe meble

Więcej o: