Znamy sposób na tani dojazd na święta

Według TNS Polska w tym roku przeciętny Polak wyda na świąteczne zakupy 824 złote czyli około 30 procent miesięcznego wynagrodzenia netto. Kierowcy, którzy przemierzają nieraz setki kilometrów w czasie świąt mogą zaoszczędzić na paliwie. Jak? Podpowiadamy.

Dla zmotoryzowanych Polaków wydatki na paliwo, mimo wyraźnych obniżek cen na stacjach benzynowych, są wciąż niemałym obciążeniem dla portfela. Zaś przejazd do domu pociągiem w okresie przedświątecznym wiąże się z kilkoma godzinami spędzonymi w ścisku i dyskusyjnym komfortem. Jednak wybierając sposób podróży na święta można skorzystać z rozwiązania, które od dwóch lat przyciąga w Polsce coraz większą liczbę podróżnych, bo pozwala na połączenie wygody z oszczędnością.

Idea wspólnych przejazdów według największego europejskiego serwisu BlaBlaCar, czyli udostępnianie wolnych miejsc w zamian za pokrycie części kosztów paliwa narodziła się w Boże Narodzenie kilka lat temu. Założyciel serwisu, Frédéric Mazzella, wtedy student uniwersytetu Stanford, chciał pojechać na święta do swojej rodziny we Francji. Nie miał samochodu, a pociągi były przepełnione. Za to na drogach pełno było samochodów, którymi kierowcy samotnie jechali do domów. Przyszło mu więc do głowy, żeby znaleźć  kierowcę, jadącego w tym samym kierunku, któremu zaproponuje , że w zamian za podwiezienia pokryje część kosztów paliwa. Liczył, że znajdzie takiego kierowcę przez  internet, lecz nie znalazł odpowiedniej strony. Postanowił więc zbudować platformę łączącą kierowców z pasażerami.

Dzięki temu, dziś już ponad 12 milionów osób w 13 krajach aktywnie dodaje przejazdy i korzysta z miejsc udostępnianych przez kierowców w serwisie.  Od powstania platformy, czyli od 2006 r., do społeczności dołączyło ponad 10 milionów osób, a miesięcznie podróżuje w ten sposób ponad 2 miliony osób. W sumie korzystając ze wspólnych przejazdów poprzez BlaBlaCar przejechano dotąd ponad 3 miliardy kilometrów.

Miejsc udostępnianych w ten sposób jest coraz więcej. Na najpopularniejszych trasach takich jak Warszawa - Gdańsk czy Kraków - Wrocław, w każdej chwili dostępnych jest co najmniej 500 miejsc.

Przejechanie 300 km samochodem to średnio koszt około 120 zł*. Jeżeli jednak skorzystamy z serwisu wspólnych przejazdów i zamiast pojedynczo, pojedziemy w cztery osoby, koszt przejazdu spadnie do 30 złotych. Zapełniwszy samochód podczas takiej podróży w obie strony, kierowca zwiększa swój rozporządzalny budżet o 180 złotych.  

Użytkownicy wspólnych przejazdów BlaBlaCar pokonali wspólnie już ponad 3 miliardy kilometrów, oszczędzając ponad 260 milionów euro rocznie.

*Przy założeniu spalania na poziomie 8 litrów na 100 km i średniej ceny paliwa na poziomie 5 zł.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.