Toyota Mirai | Ruszyła sprzedaż auta na wodór

Po 17 latach od premiery Priusa, Toyota porywa się na kolejną rewolucję w dziedzinie napędów. Tym razem chodzi nie tylko o ograniczenie zużycia paliwa, ale przede wszystkim o uniezależnienie transportu drogowego od ropy

Czy Polacy polubią samochody hybrydowe i elektryczne?

Toyota Mirai wykorzystuje do napędu wodór, którego utlenianie w ogniwach paliwowych daje energię elektryczną i wodę. Od 15 grudnia Toyotę Mirai FCV można już kupić w Japonii. Do Europy i USA auto trafi w przyszłym roku.

Sprawdź oferty specjalne na nowe Toyoty

Sedan segmentu D wyposażony jest w napęd hybrydowy, w którym zamiast silnika spalinowego pracują ogniwa paliwowe. Ogniwa zapewniają silnikowi elektrycznemu, który napędza koła, moc 155 KM przy ogromnej elastyczności i bardzo wysokiej kulturze pracy. Samochód jest niemal bezszelestny, a przy tym pewnie się prowadzi dzięki bardzo niskiemu środkowi ciężkości, który zapewnia mu pięć razy większą stabilność w porównaniu ze standardowymi sedanami Toyoty.

Napęd FCV pozwala uniknąć największych bolączek samochodów elektrycznych. Zamiast zajmujących mnóstwo miejsca rozbudowanych akumulatorów znajdują się w nim dwa zbiorniki na sprężony wodór ukryte pod podłogą. Dzięki temu samochód nie jest przeciążony, a miejsca w przedziale pasażerskim i w bagażniku jest więcej niż w aucie spalinowym tej wielkości. Z tego powodu zastosowanie ogniw paliwowych nie wpływa na ograniczenie wielkości pojazdu - będzie można go z powodzeniem stosować w vanach, samochodach terenowych i półciężarówkach, a nawet w samolotach. Zasięg Toyoty Mirai to 482 km na jednym tankowaniu, które trwa tylko 3 minuty.

Zobacz wideo

W Japonii i USA Toyota Mirai będzie kosztowała około 57 500 dolarów, czyli mniej niż Lexus GS 450h. Do tego klienci otrzymają darmową pomoc drogową, trzy lata bezpłatnej obsługi serwisowej i bezpłatnego paliwa oraz całodobową pomoc telefoniczną specjalnie wyszkolonych asystentów. Napęd wodorowy będzie objęty gwarancją na 8 lat lub 100 tys. mil (ponad 160 tys. km).

Ponadto właściciele Mirai w Japonii mogą liczyć na dopłaty rządowe w wysokości 1/3 ceny katalogowej, zaś w USA na poziomie 8 000 dolarów. Stan Kalifornia przyzna swoim mieszkańcom dodatkowy rabat 5 000 dolarów oraz pozwoli korzystać z pasów dla pojazdów z wieloma pasażerami, nawet gdy samochodem jedzie tylko kierowca.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe systemy bezpieczeństwa czynnego Toyoty

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.