Aukcje | Ferrari 288 GTO | Wyjątkowe Omologoto na sprzedaż

Grand Turismo Omologoto, w skrócie GTO - te trzy litery od lat elektryzują fanów najbardziej sportowych Ferrari. Wyjątkowemu charakterowi modelu 288 GTO w 1985 roku uległ również japoński kolekcjoner Yoshiho Matsuda

Ferrari F60 America | Dla wybranych

Ferrari 288 GTO to samochód, który jak wiele innych wyjątkowych aut z lat 80. powstał po to, aby uzyskać homologację dla rajdowej konstrukcji, która miała konkurować w królewskiej grupie B. Nigdy nie osiągnęło jednak planowych sukcesów, bo zanim wyjechało na odcinki specjalne, FIA rozwiązało grupę B. Jednak od 1984 roku fani ekstremalnych aut mogą cieszyć się obecnością 272 sztuk tego włoskiego supersamochodu, które wyjechały na ulice miast.

Drogowa wersja jednego z najbardziej kultowych Ferrari posiada silnik V8 o pojemności 2855 cm3 wspomagany dwoma turbinami IHI, do których powietrze trafia za pośrednictwem intercoolerów Behr. Napęd przekazywany jest na tylne koła za pomocą 5-stopniowej ręcznej skrzyni biegów. Moc maksymalna wynosi 400 KM.

Ile kosztuje używane Ferrari? Ogłoszenia

Przedstawiony egzemplarz to 288 GTO o numerze seryjnym 55237, który 10 kwietnia 1985 roku trafił w ręce japońskiego kolekcjonera Ferrari, Yoshiho Matsudy, i był pierwszym egzemplarzem 288 GTO zarejestrowanym w Japonii. W rękach Japończyka znajdował się do 2010 roku, kiedy to trafił do Stanów Zjednoczonych. Samochód jest w perfekcyjnym stanie i ma obecnie przebieg tylko 11 000 kilometrów. Oczywiście do auta dołączone są wszystkie dokumenty, zapasowe kluczyki, narzędzia i oryginalne akcesoria. Samochód przeszedł także pełny serwis o wartości 2 milionów jenów. Auto zostanie wystawione na sprzedaż podczas aukcji RM Auctions w Arizonie, która odbędzie się w terminie 15-16 stycznia. Cena, jaką Ferrari powinno osiągnąć, będzie oscylować w granicach 2 milinów dolarów.

ZOBACZ TAKŻE:

Najdroższe Ferrari na świecie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.