Wideo | Volvo, crashtest w terenie

Volvo chwali się, że ich najnowszy XC90 to najbezpieczniejszy model w historii firmy. Powodem są m.in. ulepszone pasy bezpieczeństwa

Nowe Volvo XC90 | Znamy ceny w Polsce

Volvo to firma, która była pionierem bezpieczeństwa. Pracujący dla niej inżynier wymyślił ideę pasów bezpieczeństwa, które dziś są podstawowym elementem zwiększającym szansę przeżycia podczas wypadku, montowanym w samochodach. Volvo od lat zajmuje się też badaniem wypadków drogowych. Zgromadzona wiedza pomogła opracować kolejne systemy ograniczające ryzyko odniesienia obrażeń.

Z badań wynika, że znaczna część ofiar wypadków (nawet do 30%) odnosi obrażenia, bądź ginie w wyniku obrażeń doznanych po opuszczeniu przez samochód drogi. Volvo najpierw przeprowadziło szereg testów, a następnie zbudowało specjalnego robota do badań laboratoryjnych. Inspiracją do jego budowy okazała się wizyta jednego z inżynierów w Legolandzie.

Volvo XC90 - Ogłoszenia

Badania prowadzone nad przeciążeniami jakim poddawane jest ludzkie ciało w wyniku nagłego opuszczenia drogi przez samochód zaowocowało opracowaniem systemu zmniejszającego ryzyko odniesienia urazów kręgosłupa. Składają się na niego pasy bezpieczeństwa z napinaczem oraz specjalna konstrukcja fotela pochłaniająca część energii uderzenia. Realne testy przeprowadzane są z prędkością 80 km/h.

Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Dwulitrowy silnik Volvo o mocy 450 KM!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.