Volkswagen rozpoczyna budowę nowej fabryki w Polsce

Przedstawiciel koncernu Volkswagen AG i władz samorządowych dokonali wmurowania kamienia węgielnego pod nową fabrykę we Wrześni. Od końca 2016 roku będzie tu produkowany Volkswagen Crafter kolejnej generacji

Opel zatrudnia w Gliwicach

Nowy zakład samochodów użytkowych powstanie we Wrześni 50 km od Poznania, w którym znajduje się pierwsza fabryka Volkswagena w Polsce (Antoninek), gdzie od 10 lat na rynki całego świata wytwarzane są modele Caddy i Transporter (T5).

Używany VW Transporter - ogłoszenia

W drugiej połowie 2016 roku w Wielkopolsce będzie produkowany także największy model w gamie samochodów użytkowych  marki - Volkswagen Crafter. Teren budowy obejmuje obszar 220 ha. Na obszarze przyszłej fabryki prowadzone są już pierwsze prace budowlane związane z wyrównywaniem oraz utwardzeniem terenu, na którym powstaną: nowoczesna hala budowy karoserii, lakiernia, hala montażu oraz park dostawców z przestrzenią logistyczną. Docelowo roczne moce produkcyjne fabryki we Wrześni mają wynosić 100 000 samochodów.

"Dzięki tej inwestycji załoga koncernu Volkswagen w Polsce wzrośnie w przeciągu kilku lat do ponad 16 000 pracowników. Tym samym wzrośnie znaczenie Polski jako międzynarodowego ośrodka przemysłu samochodowego" - powiedział dr Leif Östling, Członek Zarządu Koncernu Volkswagen AG Obszar Samochodów Użytkowych.

W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 3 000 osób. Inwestycja przyczyni się także do utworzenia nowych miejsc pracy u dostawców, których udział części motoryzacyjnych dla poznańskiej fabryki Volkswagena wynosi obecnie ponad 40 proc.

"Dzisiaj zatrudniając blisko 6.800 pracowników produkujemy w fabryce Volkswagen Poznań rocznie 170.000 samochodów nie tylko na rynek polski, ale również na rynki w Europie i na innych kontynentach" - oświadczył dr Eckhard Scholz, Prezes Zarządu Marki Volkswagen Samochody Użytkowe. "Tym samym Volkswagen Poznań jest - po spółce w Hanowerze - drugim filarem marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Ten drugi filar zyska w przyszłości jeszcze większe znaczenie, a dowodem na to jest, w prawdziwym tego słowa znaczeniu, dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu i produkcję nowego samochodu" - dodał Scholz.

"Wielkopolska to jeden z najszybciej rozwijających się regionów naszego kraju i przyjazny partner biznesowy. Nowa inwestycja Volkswagena we Wrześni jest tego potwierdzeniem. Decyzja Volkswagena o lokalizacji fabryki w Polsce jest dowodem na to, że Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem dla inwestycji. Dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego jest również początkiem, mam nadzieję, długoletniej współpracy z lokalnymi firmami, które mogą dostarczać usługi na wysokim poziomie" - oznajmił Janusz Piechociński, wicepremier i Minister Gospodarki.

ZOBACZ TAKŻE:

Volkswagen Passat B8 | Pierwsza jazda | Przepis na sukces

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.