10 lat Szkoły Auto Skoda | Nauka bezpieczeństwa

Skoda obecna jest na polskim rynku od 20 lat. Rolą lidera również jest szeroko pojęta edukacja, w tym poprawa bezpieczeństwa na drogach. Najlepszym przykładem tej działalności jest Szkoła Auto Skoda, która w tym roku obchodzi swoje 10 urodziny

Nowa Skoda Fabia | Polskie ceny

Szkoła Auto Skoda rozpoczęła działalność w 2004 roku. Pierwsze szkolenie odbyło się w kwietniu na Torze Poznań. W kolejnych latach oprócz rozwoju działalności szkoleniowej Szkoła Auto uczestniczyła w wielu projektach służących poprawieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego tworząc filmy edukacyjne i instruktażowe, oraz liczne przewodniki dla zmotoryzowanych. Od 2006 roku partnerem Szkoły Auto jest ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg - lider w zakresie szkolenia kierowców. I to właśnie tam mieliśmy okazję sprawdzić jak wygląda program szkoleniowy dostosowany do polskich warunków drogowych przygotowany przez specjalistów z ADAC wraz z instruktorami Szkoła Auto Skoda.

Szkoła Auto Skoda dysponuje rozbudowaną flotą aut szkoleniowych, która jest uzupełniana modelami wchodzącymi na rynek. To ważne, bo w ten sposób uczestnicy szkoleń mogą sprawdzić jak poszczególne samochody, albo te, którymi jeżdżą na co dzień zachowują się w różnych sytuacjach drogowych. Szkolenia odbywają na torze partnera Szkoły Skody - ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg, ale także w ośrodkach w Austrii, Słowenii i Czechach.

Co konkretnie możecie przećwiczyć w Szkoła Auto Skoda? W zależności od potrzeb możecie wybrać jeden z treningów:

SafeDriving - Szkolenie z zakresu bezpiecznej jazdy. Przede wszystkim są to zajęcia praktyczne - uczestnicy ćwiczą m.in. hamowanie awaryjne, jazdę w zakręcie, wyprowadzanie auta z poślizgu czy omijanie przeszkody.

Eco Driving - uczestnicy szkolenia dowiadują się jak jeździć w sposób przyjazny dla środowiska, budżetu domowego lub firmowego. Oszczędności paliwa mogą sięgać do 25%.

Off-Road Driving - to szkolenie, dzięki któremu uczestnicy nauczą się jak bezpiecznie pokonywać przeszkody w terenie leśnym oraz jak zachowywać się jeżdżąc w górach. Szkolenie obejmuje praktyczne i teoretyczne zagadnienia związane z poruszaniem się w terenie, właściwym wykorzystaniem napędów czy technikami zjazdu ze wzniesienia.

DefensiveDriving - uczy kierowcę przewidywania zagrożeń, planowania działań i współpracy z innymi uczestnikami ruchu np. sygnalizowania zmiany pasa.

L-Driving - szkoła nauki jazdy, dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu. Uczestnicy kursu, mają do dyspozycji samochody zaadaptowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sprawdź ceny używanej Skody Octavia

Wszystkie szkolenia składają się z dwóch części - praktycznej i teoretycznej. Odbyliśmy oczywiście obydwie. Na początku poruszane są tak, wydawać by się mogło prozaiczne zagadnienia jak - ustawienie fotela, pozycja rąk na kierownicy, zapinanie pasów czy ustawienie lusterek. Na pozór proste i oczywiste, a jednak nie uwierzycie jak wiele osób nie wie jak poprawnie wykonać te czynności.

Sam trening na torze to zawsze ogrom frajdy połączonej z edukacją. Z każdego takiego spotkania wynosi się coś dla siebie. Nieważne za jak dobrego kierowcę się uważasz taki trening zawsze warto zrobić. W wykonaniu Skody jest równie przydatny jak ten robione przez takie marki jak Porsche czy AMG.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym temacie. W roku 2012 powstało mobilne centrum bezpieczeństwa -  Skoda Auto Lab . Przez rok odwiedzało różne zakątki Polski edukując kierowców i uświadamiając jakie zagrożenia mogą spotkać na drodze. Od 2014 roku na stałe zagościło w Poznaniu przy ulicy Głogowskiej. Głównym celem Skoda Auto Lab jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa na drogach, która ma prowadzić do zmniejszenia liczby wypadków z udziałem kierowców, rowerzystów i pieszych. Centrum w całości poświęcone jest zagadnieniom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Odnajdziemy w nim interaktywne, ruchome instalacje, dzięki którym na żywo można poznać zasady działania systemów bezpieczeństwa, przeżyć symulację dachowania, zderzenia czołowego czy hamowania awaryjnego. Od początku istnienia centrum odwiedziło ponad 60 tys. zwiedzających.

Przez 10 lat istnienia Szkoła Auto Skoda przeszkoliła ponad 20 tys. kierowców mając znaczący wkład w poprawę bezpieczeństwa na drogach. Gorąco zachęcamy was do wzięcia udziału w takim treningu. Więcej informacji znajdziecie tu

ZOBACZ TAKŻE:

Agata testuje Skodę Citygo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.