W Holandii powstała droga XXI wieku

Z roku na rok rośnie liczba systemów bezpieczeństwa w nowych samochodach. A co z drogami? Nic nie stoi na przeszkodzie by i je wyposażyć w najnowocześniejsze, inteligentne rozwiązania

Inteligentne autostrady

Dwa lata temu pisaliśmy o wizji autostrady przyszłości (link obok), stworzonej przez holenderskie studio Roosegaarde. Inteligentne oświetlenie, pasy do bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych, ostrzeżenia o śliskiej nawierzchni namalowane farbą termoaktywną, czy świecące nocą pasy - to jedne z głównych założeń, jakie postawiono przed projektantami nowych dróg.

Jak się okazuje chcieć to móc. Jeden z elementów, świecące nocą pasy na jezdni, zastosowano na drodze N329 stanowiącej obwodnicę miasta Oss (niedaleko Nijmegen). Glowing Lines to świecące pasy pozyskujące światło podczas dnia, by oddać je nocą. To oznacza, że przez maksymalnie dziesięć godzin po zapadnięciu zmroku linie oddzielające pasy ruchu i wyznaczające skraj drogi są doskonale widoczne. System jest samowystarczalny i nie wymaga zewnętrznych źródeł światła.

Takie rozwiązanie powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i znacznie ułatwić nocną jazdę po autostradzie. Świecące pasy zastosowane na obwodnicy Oss to projekt pilotażowy. Jeśli okażą się skuteczne i dobrze ocenione przez kierowców korzystających z tej drogi, Glowing Lines dostaną zielone światło, podobnie jak pozostałe pomysły.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Tak wygląda przyszłość transportu drogowego

Więcej o: