Policja daje nam 24 punkty | Bądź #smA4rt

Policja daje 24 punkty, lecz nie karne a informujące, jak rozważnie i zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem

Rady w formie poręcznego poradnika, jak rozważnie i zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem, wręczają funkcjonariusze Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie podczas rutynowych kontroli podróżujący autostradą A4 Katowice-Kraków. W ten sposób KAP w Krakowie wspiera kampanię "Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!" realizowaną przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Jak pokazują statystyki aż 75 procent posiadaczy smartfona korzysta z niego w trakcie jazdy. Wielu z nich podróżuje autostradami - drogami, na których ze względu duże prędkości, z jakimi poruszają się pojazdy, sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Chwila nieuwagi kierowcy spowodowana niewłaściwym używaniem telefonu podczas jazdy, brak reakcji pasażera na widok nieodpowiedzialnego zachowania kierowcy, czy nierozsądne korzystanie z telefonu osoby siedzącej obok kierującego mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wręczając podróżnym poradniki zachęcamy ich do zapoznania się ze wskazówkami i zmiany niewłaściwych zachowań - mówi podinsp. Krzysztof Lis, Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie

Bądź #smA4rt , jedź bezpiecznie !

W książeczce przygotowanej przez koncesjonariusza A4 Katowice-Kraków oraz policję znajdują się rady skierowane zarówno do kierowców, jak również do pasażerów, bowiem ich zachowania też mogą wpływać na bezpieczeństwo kierującego samochodem. Czytelnicy poradnika dowiedzą się, jakie zachowania dotyczące użytkowania telefonu zwiększą ich bezpieczeństwo, a których powinni się wystrzegać. Podręcznik został udostępniony również internautom na stronie internetowej poświęconej kampanii "Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!" pod tym adresem .

Kampania "Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!" ma na celu zwiększenie świadomości kierowców w kwestii użytkowania telefonów komórkowych w sposób zgodny z przepisami Kodeksu Drogowego i minimalizujący ryzyko związane z korzystaniem z nich podczas prowadzenia pojazdu.

Założenia akcji, porady dla kierowców i pasażerów, wyniki ogólnopolskich badań przeprowadzonych wśród kierowców oraz interesujące informacje dotyczące użytkowania telefonów podczas jazdy znajdują się stronie internetowej dedykowanej kampanii. Internauci, którzy chcieliby włączyć się do akcji i zachęcić kierowców do rozważnego korzystania z telefonów podczas jazdy zapraszani są na profil A4 Katowice-Kraków na Facebooku .

 

Porady, jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy:

Kierowco!

Pkt 1.     Nie prowadź rozmów telefonicznych podczas jazdy trzymając słuchawkę w ręku lub jeśli posiadasz zestaw głośnomówiący czy słuchawkowy, staraj się ograniczyć je do minimum.

Pkt 2.     Kiedy korzystasz z nawigacji w telefonie, zwiększ głośność nawigatora, tak aby dobrze słyszeć jego komendy. Ograniczysz w ten sposób konieczność częstego spoglądania na ekran.

Pkt 3.     Nie surfuj po internecie podczas jazdy nawet, jeśli pilnie potrzebujesz sprawdzić dokładny adres miejsca, do którego właśnie jedziesz. Zatrzymaj się w dozwolonym, bezpiecznym miejscu by skorzystać z telefonu.

Pkt 4.     Korzystając z zestawu słuchawkowego, nie zakładaj słuchawek na oboje uszu, tylko na jedno, abyś mógł słyszeć, co dzieje się na drodze, w szczególności pojazdy jadące na sygnale.

Pkt 5. Przerwij rozmowę telefoniczną lub zakończ, gdy na drodze dzieje się coś, co wymaga większej uwagi.

Pkt 6.     Jeżeli wiesz, że rozmowa telefoniczna, którą chcesz wykonać podczas jazdy będzie miała emocjonalny przebieg, zrezygnuj z niej. Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim skupienia.

Pkt 7. Jeśli wiesz, że chwilowo będziesz musiał skorzystać z telefonu w samochodzie np. z nawigacji, trzymaj go w specjalnie przeznaczonym do tego uchwycie, umiejscowionym w sąsiedztwie zegarów pokładowych. Taka lokalizacja telefonu pomoże Ci utrzymać kontakt wzrokowy z jezdnią. Najprostszy, uniwersalny uchwyt kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Pkt 8.     Nigdy nie pisz SMS-ów w trakcie jazdy. Kilka sekund niepatrzenia na drogę może spowodować groźny wypadek.

Pkt 9.     Zamiast odczytywać SMS-y, włącz w telefonie funkcję ich odczytywania na głos.

Pkt 10. Podczas jazdy samochodem nie rób sobie zdjęć telefonem. "Selfie" może i są modne, ale robienie ich w podczas jazdy samochodem jest bardzo niebezpieczne.

Pkt 11.   Jeżeli wybierasz się w dłuższą podróż, to jeszcze zanim wyruszysz podłącz ładowarkę do telefonu. Nie będziesz musiał jej nerwowo szukać, gdy poziom energii na telefonie spadnie.

Pkt 12.   Lubisz czytać książki lub gazety? Ściągnij audiobooka na smartfona i ciesz się przyjemnością ze słuchania ulubionych pisarzy i dziennikarzy. Słuchanie ciekawego audiobooka jest pomocne w zwalczaniu senności za kierownicą.

Pkt 13.   Jeśli musisz skorzystać z telefonu, zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu   lub poproś pasażera o odebranie czy wykonanie rozmowy.

Pkt 14.   Korzystaj z nowoczesnej technologii bardzo rozważnie. Roztropnie używaj wyłącznie tych rozwiązań, które mogą poprawić Twoje bezpieczeństwo na drodze czy komfort podróżowania, a nie Cię dekoncentrować.

Pasażerze!

Pkt 15.   Pamiętaj, że od zachowania kierowcy zależy również Twoje bezpieczeństwo. Zadbaj, by kierowca ograniczył kontakt z telefonem podczas jazdy.

Pkt 16.   Kiedy dzwoni telefon, a kierowca nie posiada zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego, poproś go, aby nie odbierał telefonu lub zapytaj czy możesz odebrać w jego imieniu.

Pkt 17.   Kiedy surfujesz po internecie w trakcie jazdy, nie pokazuj kierowcy treści, które właśnie zobaczyłeś na ekranie telefonu nawet, jeśli mogłyby być dla niego interesujące.

Pkt 18.   Nie rozpraszaj uwagi kierowcy robieniem zdjęć w trakcie jazdy. Lampa błyskowa może go oślepić i spowodować zagrożenie na drodze.

Pkt 19.   Jeśli potrzebujecie skorzystać z nawigacji podczas jazdy, wyręcz kierowcę i wpisuj do niej potrzebne adresy oraz instruuj kierowcę, zgodnie z nawigacją, którędy powinien jechać. Dzięki temu, kierowca będzie mógł skoncentrować się na drodze.

Pkt 20.   Nigdy nie trzymaj telefonu przy uchu kierowcy. Kiedy tak się dzieje, kierowca skupia uwagę nie tylko na rozmowie, ale również na utrzymaniu głowy blisko telefonu, który trzymasz.

Pkt 21.   Staraj się nie oglądać filmów na smartfonie siedząc na przednim fotelu . Możesz w ten sposób rozpraszać kierowcę, wzbudzać jego ciekawość, przez co będzie chciał spoglądać na ekran Twojego telefonu.

Pkt 22.   Jeżeli lubisz grać w gry na smartfonie, staraj się wybierać te, które nie wymagają Twoich gwałtownych ruchów. Siedząc na przednim fotelu możesz niechcący trącić kierowcę i rozproszyć jego uwagę.

Pkt 23.   Jeśli nie możesz odmówić sobie rozrywki podczas jazdy, to zamiast przeglądać strony internetowe z zabawnymi zdjęciami czy filmikami, wybieraj te z tekstami. Lepiej czytać współpasażerom, niż wyświetlać obrazy na ekranie urządzenia.

Pkt 24.   Wyręcz kierowcę podczas jazdy i, jeśli to konieczne, sprawdzaj za niego pocztę elektroniczną czy inne ważne w danym momencie aplikacje.

Pamiętaj!

.      Jeśli podejrzewasz, że osoba, do której chcesz się dodzwonić może w tej chwili prowadzić samochód, zadzwoń później. Będziecie mieli większy komfort rozmawiania.

.      Kiedy dodzwonisz się do osoby, która prowadzi samochód, zapytaj czy korzysta z zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Nawet jeśli tak, staraj się zanadto nie absorbować kierowcy, by nie obniżać jego koncentracji. Jeśli kierowca trzyma telefon rozmawiając z Tobą, zaproponuj by oddzwonił, gdy zatrzyma pojazd w bezpiecznym miejscu.

.      W nowoczesnych smartfonach wiele funkcji można obsługiwać za pomocą głosu . Jeżeli jesteś ciekawy, jakie funkcje obsługuje Twój telefon przeczytaj instrukcję obsługi.

.      Jesteś właścicielem firmy, w której pracownicy wykorzystują samochody jako narzędzie swojej pracy? Wprowadź zasady użytkowania pojazdów służbowych, z odpowiednimi zapisami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z telefonu podczas prowadzenia pojazdu.

.      Kiedy widzisz, że Twój bliski, znajomy korzysta z telefonu podczas jazdy w nieodpowiedni, nierozważny sposób, zwróć mu uwagę. Zadbasz w ten sposób o bezpieczeństwo jego oraz innych użytkowników dróg.

Kliknij, aby zobaczyć infografikę w formacie pdf

ZOBACZ TAKŻE:

Nieletni w wypadkach drogowych | Jak chronić dzieci?

Więcej o: