Miej ciśnienie pod kontrolą

Twoje auto zużywa za dużo paliwa? Wydajesz za dużo pieniędzy na nowe opony? Można tego uniknąć pilnując prawidłowego ciśnienia w oponach. Jeśli sam nie umiesz, lub nie lubisz tego robić możesz poczekać na akcję "Ciśnienie pod kontrolą"

Opony zimowe | Gdzie są obowiązkowe?

Jak często sprawdzasz ciśnienie w oponach swojego auta? Prawdopodobnie za rzadko, zaledwie nieco ponad jedna trzecia samochodów (36%) przebadanych w 2013 roku miała prawidłowo napompowane ogumienie. Zeszłoroczny wynik i tak należy uznać za duży postęp, gdyż w 2005 roku ten współczynnik wynosił zaledwie marne 13%.

Czemu to takie ważne?

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa. Dla typowego samochodu średniej wielkości zwiększenie zużycia paliwa wynosi ok. 0,3 l/100 km.

Jak się do tego zabrać?

Ciśnienie w oponach powinno się sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, ale także przed każdą dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia musi odbywać się na nierozgrzanych oponach, czyli po przejechaniu nie więcej niż 3 km przy niewielkiej prędkości, lub najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu. W przypadku badania opon rozgrzanych do zalecanej wartości trzeba dodać ok. 0,3 bara.

Akwaplanacja - jak się zachować | Poradnik

Daj sobie zmierzyć ciśnienie

W dniach 27-31 października 2014 roku, w godzinach 11:00 - 20:00 na 50 stacjach Statoil w całej Polsce odbędzie się akcja "Ciśnienie pod kontrolą". Podczas akcji będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie w oponach oraz głębokość bieżnika. Akcja potrwa do 31 października po to, by kierowcy mogli zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na Wszystkich Świętych. Akcja Michelin "Ciśnienie pod kontrolą" trwa od 10 lat i jej celem jest wzrost świadomości znaczenia ciśnienia w oponach wśród polskich kierowców.

ZOBACZ TAKŻE:

Test tanich opon. Również polskich | Jest się czego bać?

Więcej o: