Opony zimowe | Gdzie są obowiązkowe?

W Polsce nie ma prawnego obowiązku posiadania opon zimowych, ale są kraje w których musisz je mieć. Zanim zaplanujesz urlop zimowy sprawdź gdzie są wymagane

Opony zimowe znacznie ułatwiają poruszanie się po śliskich nawierzchniach, a niekiedy są jedyną szansą na jakikolwiek ruch. Zaleca się stosowanie ich gdy średnia temperatura spadnie poniżej 7 st. C. Ale nasze przepisy dają nam wolny wybór.

Opon zimowych nie trzeba stosować w krajach o łagodnym klimacie, jak Holandia, Belgia, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, a nawet Dania. Oczywiście też nie są one konieczne w Portugalii, czy Grecji. A gdzie musimy je mieć?

Taki obowiązek istnieje między innymi w takich krajach, jak:

Opona zimowa przyszłości wg Nokiana

Austria Białoruś Bośnia i Hercegowina Chorwacja Czechy Estonia Finlandia Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Niemcy (dopuszczalne są opony całosezonowe oznaczone jako M+S) Norwegia Rumunia Serbia Słowacja (na ośnieżonych lub oblodzonych drogach) Słowenia Szwecja Ukraina

To nie wszystko. Wybierając się do Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoch Turcji, lub Czarnogóry musimy pamiętać, że w określonych warunkach, zwłaszcza w górach opony zimowe są tam obowiązkowe. Lepiej zatem dopisać te kraje do powyższej listy.

Zapraszamy do udziału w sondażu poniżej i odpowiedzi na pytanie, czy opony zimowe powinny być w Polsce obowiązkowe.

ZOBACZ TAKŻE:

Opony zimowe - konieczność czy fanaberia?

Czy jesteś za obowiązkiem stosowania opon zimowych?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.