W przyszłości za autostradę zapłacimy... nawigacją?

Być może za kilka lat do użytku wejdzie system poboru opłat za przejazd autostradą naliczany na podstawie danych z nawigacji GPS

Najczęściej poszukiwane nawigacje samochodowe

Oczywiście nie nastąpi to najpierw w naszym kraju. Plany Ministerstwa Infrastruktury obejmują na razie plany wprowadzenia elektronicznego poboru opłat na wszystkich odcinkach autostradowych, co nie jest łatwe choćby ze względu na konieczność porozumienia się ze wszystkimi koncesjonariuszami. Ma to nastąpić w 2016 roku, o ile nie będzie żadnych opóźnień.

Na świecie oczywiście korzysta się, tak jak i u nas, ze sprawdzonych rozwiązań, ale też pracuje nad nowymi. Nie potrzeba do tego posiadać tajemnej wiedzy skrywanej w pilnie strzeżonych laboratoriach Doliny Krzemowej. Władze Singapuru planują rozpisać przetarg na opracowanie i wdrożenie elektronicznego systemu poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg naliczanymi na podstawie danych z urządzeń posiadających nadajnik GPS, jak nawigacje samochodowe. Do współpracy zaproszono trzy konsorcja, które później staną do przetargu. Wdrożenie systemu w Singapurze planowane jest wstępnie na rok 2020.

ZOBACZ TAKŻE:

Do celu za darmo | Najlepsze bezpłatne nawigacje samochodowe

Więcej o: