Ford Focus FL | Pierwsza jazda | Pogoń za doskonałością

Ford Focus, następca słynnego Escorta, Samochód Roku 1999 i legenda rajdowych tras. W 2010 roku światło dzienne ujrzała trzecia generacja tego popularnego kompaktu. Teraz przyszedł czas na poprawki

Ford Focus ST po liftingu z silnikiem Diesla

Ford w ostatnich miesiącach systematycznie odświeża i rozwija swoją paletę modelową. Auta spod znaku niebieskiego owalu wyjeżdżają z fabryk z nowym, zunifikowanym przodem, na który składają się ostro ułożone przednie lampy oraz rombowa atrapa chłodnicy. Tak stało się również z Focusem trzeciej generacji, który debiutując kilka lat temu nie był specjalnie chwalony za wygląd. Projektanci Forda wzięli sobie do serca uwagi płynące od mediów oraz klientów i uczynili z brzydkiego kaczątka bardzo spójnie i zadziornie wyglądające auto. Poza charakterystycznym przodem w wyglądzie zmieniono także kształt tylnych lamp w wersji hatchback. Teraz nie są już tak bardzo "rozlane" po krawędziach.

Focus to dla Forda bardzo ważny model. Od debiutu tego auta w Europie sprzedało się ponad 6,5 miliona egzemplarzy, a na świecie prawie drugie tyle. Co 30 sekund z fabryk Forda wyjeżdża nowy Focus, który trafia na jeden z ponad 140 rynków. Dlatego też odświeżony Focus wjeżdża na rynek od razu w wersji sedan i kombi.

Focus to dla Forda bardzo ważny model. Od debiutu tego auta, w Europie sprzedało się ponad 6,5 miliona egzemplarzy, a na świecie prawie drugie tyle.

Przy poprawianiu Focusa III, do pracy ostro zabrali się także inżynierowie Forda. Focus debiutuje z paletą aż 12 wersji silnikowych, a kolejne są już w przygotowaniu. Teraz pod maską będą mogły znaleźć się benzynowe silniki o pojemności 1.0, 1.5 EcoBoost i 1,6 litra o mocach od 85 do 182 KM oraz Diesle 1.5, 1.6 i 2.0 TDCi generujące od 95 do 150 KM. Nowość stanowią silniki 1.5 EcoBoost i 1.5 TDCi. Wszystkie jednostki napędowe spełniają teraz normę Euro6.

W trakcie jazd testowych miałem okazję zapoznać się z silnikiem 1.5 Ecoboost w najmocniejszej wersji o mocy 182 KM i 240 Nm momentu obrotowego oraz 2.0 TDCi o mocy 150 KM i 370 Nm momentu obrotowego.

Dwulitrowy Diesel w połączeniu z 6-biegową skrzynią biegów to propozycja dla miłośników wysokiej dynamiki i niskiego spalania. Silnik TDCi w połączeniu czy to z automatyczną, czy ręczną skrzynią biegów, zapewnia dobre osiągi. Pierwsze 100 km/h możemy osiągnąć w czasie do 9 sekund. Wszystko dzięki wysokiej wartości 370 Nm momentu obrotowego dostępnego już od 2000 obrotów. Średnio w trakcie jazdy Focus zaspokoił się średnio około 7 litrami na 100 pokonanych kilometrów.

Używany Ford Focus - sprawdź ogłoszenia

Benzynowa jednostka w połączeniu z 6-biegową manualną skrzynią biegów zamknięta w 5-drzwiowym nadwoziu zapewnia bardzo przyzwoite osiągi, ale nie do końca takie, jakich można by się było po niej spodziewać. "Setka" w 8,2 sekundy i maksymalna prędkość powyżej 220 km/h - brzmi dobrze, ale w aucie nie jest to tak odczuwalne. Na zróżnicowanych w położeniu drogach w okolicach Malagi, Focus potrzebowało minimum 9,5 litra paliwa na 100 km. Wydaje się, że to odrobinę za dużo.

Technicznie Focus został zmieniony również pod względem układu kierowniczego i zawieszenia. Chciałoby się powiedzieć, że kompakt Forda wrócił na dobre tory, bo mimo tego, że Focus III generacji jest nadal komfortowy to teraz prowadzi się znacznie pewniej i tak jak przystało na potomka pierwszych Focusów. Stało się tak za sprawą modyfikacji amortyzatorów i zastosowania nowego elektrycznego wspomagania EPAS. Sztywniejsze są także elementy nadwozia, do których mocowanie jest zawieszenie.

Ford wraz ze swoim kluczowym kompaktem wprowadza nową generację systemu SYNC2.

We wnętrzu nie zmieniło się wiele. Styl znany z przedliftowej wersji pozostał, a materiały są wysokiej jakości. Ergonomia wnętrza także nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z jednym z najlepszych aut w swojej klasie. Focus w trakcie jazdy jest bardzo cichy, nawet w przypadku wersji z silnikiem wysokoprężnym. Ford wraz ze swoim kluczowym kompaktem wprowadza nową generację systemu SYNC2. Jest ona oparta na nowym 8-calowym ekranie dotykowym i trzeba przyznać bardzo zaawansowanym systemie kontroli głosowej.

Znamy ceny nowego Forda Focusa

Po raz pierwszy w Europie w Fordzie dostępny będzie podzielony wyświetlacz z wyszczególnionymi skrzyżowaniami, funkcją odczytywania na głos nazw ulic, widokiem 3D skrzyżowań na autostradzie i ciekawych miejsc. O ile sam system funkcjonuje bez zarzutu, to dziwić może brak intuicyjnego w przypadku takiego systemu joysticka, którym moglibyśmy wygodnie przemieszczać się po opcjach menu.

Ford stawia także na bezpieczeństwo, dlatego na pokładzie nowego Focusa będą mogły znaleźć się systemy wspomagające kierowcę w trakcie jazdy. Będzie to m.in. system Cross Traffic Alert ostrzegający kierowcę przed nadjeżdżającymi autami w momencie wyjazdu tyłem z miejsca parkingowego, czy Active City Stop zapobiegający kolizji do prędkości nie przekraczającej 50 km/h.

Summa Summarum

Wszystkie zmiany, jakich dokonano w odświeżonym Focusie, wyszły mu na dobre. Wygląda spójnie i świeżo, znacznie lepiej jeździ oraz ma szeroką paletę silników i opcji wyposażenia. Focus po liftingu to teraz jeszcze groźniejszy konkurent dla Golfa, Astry i Octavii. Nowy wizerunek może teraz przekonać także tych, którzy doceniali go jako godną ofertę, ale rezygnowali z powodu kontrowersyjnego przodu.

Gaz

Nowy wizerunek, bogata paleta silników, ciekawe opcje wyposażenia

Hamulec

Brak joysticka systemu SYNC2, mała pojemność bagażnika (277 l) w nadwoziu 5d w przypadku wersji z pełnym kołem zapasowym

Ford Focus FL | Kompendium

ZOBACZ TAKŻE:

Historia Fordów ze znaczkiem RS

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.