4x4 Samochody terenowe

Daleko od szosy

Niecałe dwie minuty zajmuje wymiana koła w samochodzie terenowym. Nie wierzysz? Przyjdź w weekend na pokaz najlepszych terenówek świata "off-road", a przekonasz się, że to możliwe. Wymianę koła w warunkach polowych zaprezentują najlepsi polscy rajdowcy.

Podczas imprezy będą zaprezentowane samochody takich marek, jak: Mercedes, Nissan, Mitsubishi, Honda, Volvo, Toyota, Lexus, Subaru, Suzuki, Jeep. W sumie ponad 20 aut. Jednym z ciekawszych samochodów imprezy będzie Mitsubishi Pajero szykowany na najbliższy rajd Paryż-Dakar. W takiej wersji wyprodukowano tylko cztery auta tej marki na świecie. Rajdowe Pajero różni od standardu nadwoziem wykonanym z kewlaru. Ponadto jest o 30 cm dłuższe, żeby lepiej prowadziło się na pustyni. Auto jest wyposażone w system automatycznego pompowania kół w czasie jazdy, posiada także hydrauliczne podnośniki, ułatwiające wykopywanie z piachu.

Pomoc pustynna

Jedne służą do polewania i zamiatania ulic, inne jeżdżą po szynach kolejowych. Unimog, którego będzie można obejrzeć na wystawie off-road wystartuje w rajdzie Paryż-Dakar, jako samochód serwisowy polskiej załogi jadącej Mitsubishi Pajero.

Auto zbudowała firma DaimlerChrysler specjalnie na ten rajd. Wyposażono je w trzy zbiorniki paliwa, a zrezygnowano z elektroniki, żeby nie szwankowała w trudnych pustynnych warunkach. Unimog zabiera pół tony części.- Nasze zadanie polega na podążaniu za leaderem. Jeśli załoga złapie defekt, podjeżdżamy i naprawiamy. Wybieramy najkrótszą drogę, nawet jeśli trzeba zboczyć z wyznaczonej trasy rajdu. Mitsubishi nie może czekać dłużej niż 1,5 godziny - mówi Grzegorz Baran, rajdowiec-mechanik, który poprowadzi Unimoga.

Wystawa samochodów terenowych off-road odbędzie się w sobotę 27 września w godz. 10-17 i w niedzielę 28 września 10-16 w siedzibie Gazety Wyborczej, ul. Czerska 8/10.