Od 31 sierpnia obowiązkowe odblaski dla pieszych. Za ich brak nawet 500 zł mandatu

Wchodzi nowy, ważny przepis. Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał o zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat

Sprawdź czy na wytyczonej trasie nie ma remontów, czy innych utrudnień.Sprawdź czy na wytyczonej trasie nie ma remontów, czy innych utrudnień. Zaplanuj bezpieczną podróż | Poradnik Zaplanuj bezpieczną podróż | Poradnik

Dotychczas przepisy nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych wyłącznie dzieci poniżej 15. roku życia. Ostatniego dnia sierpnia wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która nakłada noszenie odblasków na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Za jego brak będzie groził mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Sprawdź ceny używanych Volvo

Jest jeden wyjątek: pieszy może się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, tylko i wyłącznie na drodze przeznaczonej dla pieszych lub na chodniku.

Co to jest odblask? Elementami odblaskowymi mogą być doczepiane do ubrania, opaski, smycze czy kamizelki . Umieszczenie ich zalecane jest na wysokości kolan, dłoni czy w okolicy klatki piersiowej lub pleców.

Z analiz policji wynika, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 m. Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h to około 30 m, która przy prędkości 90 km/h wzrasta do 90 m. W takim wypadku kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Dzięki odblaskom kierowca jest w stanie zauważyć pieszego z ponad 150 metrów. To przepis, który może ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak kupić bezpieczny samochód? | Poradnik

Fot. Euro NCAP

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.