AstaZero | Wypadkom mówią nie!

Volvo zawsze przywiązywało dużą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Aby sprostać założeniom "zero ofiar na drogach do 2020 roku" zbudowano specjalny obiekt do testów systemów zapobiegających wypadkom

Volvo XC90 T8 | 400-konna hybryda

Nazywa się AstaZero (Active Safety Test Area) i jest pierwszym na świecie pełnowymiarowym obiektem służącym do testów systemów bezpieczeństwa. Powstał, by ułatwić firmie Volvo realizację planu opracowanego wspólnie ze szwedzkim rządem, by do 2020 roku na drogach tego kraju zredukować ilość ofiar do zera. W projekcie AstaZero biorą także udział uniwersytety i producenci dostarczający komponenty systemów bezpieczeństwa.

Celem budowy AstaZero było powstanie obiektu dającego możliwość przetestowania niemal każdego możliwego scenariusza wypadku drogowego. Wiedzę na temat takich zdarzeń Volvo gromadziło przez wiele lat. W efekcie obiekt oferuje możliwość testów m.in. na odcinku autostradowym, drogowym (na drogach różnych kategorii), czy w warunkach miejskich. Aby umożliwić to ostatnie, zbudowano imitację miasteczka z kilkoma skrzyżowaniami. W tych warunkach istnieje możliwość przeprowadzania testów z pieszymi i rowerzystami. Nie zapomniano też o zwierzętach. Na torze istnieje możliwość symulacji wtargnięcia dzikiej zwierzyny na drogę przed nadjeżdżający samochód.

Volvo XC90 - Ogłoszenia

AstaZero powstał na przedmieściach Goeteborga na terenie 2 mln metrów kwadratowych. Głównn droga okalająca obiekt ma długość 5,7 km. Na terenie znajduje się m.in. wielopasmowa prosta droga (700 m) oraz wielki wyasfaltowany okrągły plac o średnicy 240 m. Koszt budowy AstaZero wyniósł 500 mln koron szwedzkich.

ZOBACZ TAKŻE:

Pierwszeństwo nie jest równoznaczne z bezpieczeństwem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.