Opel rozpoczął produkcję nowych silników

W najnowszej i najbardziej elastycznej fabryce silników Opla w Szentgotthárd na zachodzie Węgier uroczyście zainaugurowano seryjną produkcję nowej rodziny małych silników benzynowych 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo

Nowy Opel Corsa | Bardzo mocny facelifting

W nowej fabryce silników na tej samej linii produkowane są więc już trzy rodziny silników wykorzystywanych w szerokiej gamie zespołów napędowych przeznaczonych do nowych modeli Opla.

Sprawdź oferty specjalne na nowe Ople

Zakłady Szentgotthárd Flex zostały zbudowane nakładem 700 milionów euro, a ich moce produkcyjne zaplanowano na 600 tys. silników rocznie. Wdrożona technologia sprawia, że są to jedne z najbardziej elastycznych zakładów produkcyjnych w branży motoryzacyjnej na świecie. Na tej samej linii mogą produkować silniki należące do trzech różnych rodzin. Na Węgrzech Opel produkuje nowe silniki benzynowe 1.6 z turbodoładowaniem, wysokoprężne 1.6 z turbodoładowaniem oraz nowe małe silniki benzynowe.

"Zakłady Szentgotthárd Flex odgrywają ważną rolę w naszej strategii produkcyjnej. Na lata 2014-2018 zaplanowano wprowadzenie na rynek 27 nowych modeli Opla i 17 nowych silników. Wiele z nich będzie produkowanych właśnie tutaj" - powiedział Joachim Koschnicke, wiceprezes ds. relacji z władzami i polityki publicznej. "Bardzo wyraźnie dajemy do zrozumienia, że Opel wraca do gry i przechodzi do ataku. Nasza ofensywa modelowa trwa w najlepsze - a silniki są jej niezwykle ważną częścią".

Tamás Solt, dyrektor fabryki i dyrektor ds. uruchomienia zakładu Flex powiedział: "W zeszłym roku w naszym starym zakładzie produkującym głównie silniki 1.6 o mocy 115 KM oraz w zakładach Flex wyprodukowaliśmy 354 tys. silników, z czego tylko 15 tys. było produktami Flex. Dla porównania, w bieżącym roku na 400 tys. silników, 100 tys. będą stanowiły jednostki Flex. W przyszłym roku ponad połowa z 500 tys. silników będzie produktami Flex".

Trzycylindrowy jednolitrowy silnik z turbodoładowaniem rozwijający moc 115 KM to dopiero pierwszy przedstawiciel rodziny małych silników benzynowych, do którego dołączą kolejne o pojemności od 1 do 1,4 litra. Silnik ten zadebiutuje w modelach Adam i Adam Rocks. Ceny zaczynają się od 56 000 zł za 90-konną wersję Adama JAM. Auto z silnikiem o mocy 115 KM jest droższe o 1 500 zł.

Później silnik 1.0 ECOTEC Turbo trafi także do nowej Corsy, która pojawi się na rynku pod koniec bieżącego roku. Piąta generacja modelu będzie również dostępna z nowym trzycylindrowym silnikiem w wersji o mocy 90 KM.

ZOBACZ TAKŻE:

50 lat studia projektowego Opla | Najciekawsze projekty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.