Lato 2014 | W których miastach jeździ się najwolniej?

W wakacje ruch drogowy w dużych miastach jest mniejszy niż zwykle, ale to wcale nie oznacza, że w ich centrach nie tworzą się korki, często powodowane przez podróżujących turystów. Sprawdźmy, w których polskich miastach jeździ się teraz najwolniej

Ranking | Najmniej przyjazne miasta kierowcom w Polsce

Najświeższą odsłonę rankingu przygotowali specjaliści z serwisu korkowo.pl, którzy zbadali średnią prędkość samochodów poruszających się w godzinach szczytu po centrach największych miast w Polsce (w odległości 0-5 km od centrum).

Mamy dla was dwie wiadomości, dobrą i złą. Dobra jest taka, że w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła średnia prędkość przejazdu. Złą jest natomiast informacja, że w najwolniejszych miastach nie zaobserwowano żadnych większych zmian, które mogłyby poprawić złą sytuację na drogach.

Tak jak rok temu, na niechlubnym pierwszym miejscu znalazł się Wrocław, gdzie w centrum w godzinach szczytu kierowcy rozpędzają średnio tylko do 32 km/h. Dalej jest Kraków z 34 km/h. Trzecie miejsce zajęły ex aequo: Łódź, Poznań i Warszawa - 35 km/h.

Na przeciwnym biegunie uplasowały się natomiast Gorzów Wielkopolski i Katowice, gdzie samochody osiągają średnią prędkość wynoszącą odpowiednio: 48 i 49 km/h.

Ranking najwolniejszych miast - lato 2014Ranking najwolniejszych miast - lato 2014 Źródło: korkowo.pl

* Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum wybranych miast i po głównych trasach wyjazdowych z miast w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w czerwcu 2014. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrów miast.

ZOBACZ TAKŻE:

Dlaczego powstają korki?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.