Nissan Navara | Całkiem nowy pickup

Takie wydarzenie nie zdarza się często. Po 10 latach od prezentacji ostatniej Navary Nissan pokazał zupełnie nowego pickupa. Ma mocniejszą ramę, jest lżejszy i tańszy w eksploatacji od poprzednika

Nissan X -Trail | Pierwsza jazda

Nissan ma bogatą tradycję w budowaniu samochodów użytkowych z nadwoziem typu pickup. Pierwszy samochód tego typu (Model 13) pojawił się 80 lat temu, w 1934 roku. Przełomem okazał się pickup (D21) z 1986 roku, którego popularność i niezawodność spowodowały, że jego produkcję zakończono dopiero w 2008 roku (fabryka w Meksyku). Kolejnym przełomem była ostatnia generacja Navary z 2004 roku (D40) po raz pierwszy w tej klasie oferując tak obszerną kabinę i doskonałe, jak na pickupa, własności jezdne.

Nową Navarę zaprojektowano od podstaw. Rama drabinkowa, na której oparto konstrukcję jest mocniejsza. Nadwozie jest minimalnie niższe, ale ma większy prześwit. Przestrzeń ładunkowa została powiększona. Wszystko to musimy przyjąć na słowo, Nissan jeszcze nie opublikował na potwierdzenie powyższych faktów żadnych liczb.

Nissan Navara - Ogłoszenia

Kolejna nowość to powrót do nazwy NP300. Była ona stosowana w pickupie D22 (od 1997 r.), który był u nas sprzedawany równolegle z Navarą (D40), ale jak twierdził Nissan, przeznaczony był do ciężkiej pracy.

Nissan Qashqai | Pierwsza jazda

Od strony stylistycznej Nissan postawił na wygląd budzący respekt. Przód auta jest potężny, co podkreślają duże lampy. Kabina zyskała mocno pochylone słupki A, co nadaje jej "sportowego" wyglądu, ale pytanie jak wpływa na widoczność - rzecz nie bez znaczenia w terenowych samochodach. Wnętrze utrzymane jest w stylu, jaki już poznaliśmy w modelach Qashqai i X-Trail. Materiały są lepszej jakości, a w wyposażeniu pojawił się m.in. wyświetlacz TFT podający m.in. dane komputera pokładowego.

Podstawę napędu będzie stanowił czterocylindrowy turbodiesel 2.5 w dwóch wariantach mocy: 163 KM i 403 Nm oraz 190 KM i 450 Nm. Będzie on łączony z sześciobiegową skrzynią ręczną lub z siedmiobiegowym automatem. Według Nissana zużycie paliwa poprawiono o 11%. Napęd 4x4 będzie można dołączyć w trakcie jazdy. W jeździe terenowej mają pomóc systemy: ABLS (Active Brake Limited Slip), HSA (Hill Start Assist) i HDC (Hill Descent Control). Zawieszenie zostało dostosowane do intensywnej eksploatacji w ciężkich warunkach.

Nissan Pickup - Ogłoszenia

Na początek Nissan pokazał dwie wersje nadwoziowe: półtorej kabiny i podwójną kabinę. Data rynkowej premiery nie jest jeszcze znana, ale można przypuszczać, że nowa Navara trafi do nas na początku przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Najchętniej kupowane auta w Zatoce Perskiej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.