Europa wybija się z dołka, sprzedaż aut rośnie

Wygląda na to, że Europa zaczyna się podnosić z kryzysu w branży motoryzacyjnej. Także w Polsce strzałki pną się w górę

Najlepiej sprzedające się samochody w Europie

Wygląda na to, że zeszły rok był ostatnim, w którym sprzedaż nowych samochodów sukcesywnie spadała. Ostatnim rekordowym rokiem był 2007, kiedy na Starym Kontynencie sprzedaż zbliżyła się do 16 mln sztuk. Załamanie gospodarcze w kolejnym roku spowodowało sukcesywny spadek sprzedaży. W 2009 roku został on nieco zahamowany wprowadzonymi na szybko dopłatami do zakupu małych samochodów, ale po pierwsze odniosło to skutek głównie w Niemczech, a po zakończeniu dopłat spadek sprzedaży ponownie się zwiększył. W zeszłym roku wskaźniki nadal były czerwone, ale w stosunku do 2012 spadek wyniósł już tylko 1,7% (11,9 mln sztuk).

Używaną Octavię można kupić za śmieszne pieniądze - ogłoszenia

Za największe spadki sprzedaży odpowiadały Hiszpania i Włoch, odpowiednio 5. i 4. z największych rynków europejskich. W tym pierwszym kraju spadki osiągnęły 60%.

W ostatnich ośmiu miesiącach sprzedaż nieustannie rośnie. Wygląda na to, że Europa, ostatni liczący się rynek z malejącą sprzedażą, dołek ma już za sobą. Hiszpania staje na nogi, co odznacza się 29% wzrostem sprzedaży w zeszłym roku, Wielka Brytania odnotowała wynik +8%, Włochy +2%, Niemcy -4%. Od początku roku sprzedano 4,3 mln samochodów, o 7% więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W kwietniu wzrost wyniósł 4,6%.

Polska także na plusie

Początek roku był bardzo dobry, co było zasługą tzw. okienka derogacyjnego. Jednak od 1 kwietnia ruch w salonach nie zamarł. W czwartym miesiącu tego roku zarejestrowano 28 tys. aut, co oznacza wzrost o 17% w stosunku do kwietnia 2013 roku. Pierwsze cztery miesiące 2014 r. przyniosły wzrost 26% rok do roku (125 666 samochodów).

Znajdź idealnego używanego Golfa dla siebie - ogłoszenia

Najpopularniejszym modelem w kwietniu był Volkswagen Golf, za nim uplasowała się Toyota Auris, a trzeci był zeszłoroczny lider segmentu C, Skoda Octavia.

ZOBACZ TAKŻE:

Czym jeżdżą Chińczycy? TOP 20 aut z Państwa Środka

Top 10 samochodów sportowych w Polsce

Więcej o: