Przekroczysz prędkość o ponad 50 km/h - zabiorą ci prawo jazdy!

Już niedługo kierowcy lubiący szybką jazdę będą musieli mieć się na baczności. Rząd przygotowuje nowe bardzo surowe przepisy, które mają stać się prawdziwym postrachem dla piratów drogowych, być może jeszcze w tym roku

NIK krytycznie o oznakowaniu polskich dróg

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych proponuje odbierania prawa jazdy tym, którzy znacząco przekraczają dozwoloną prędkość. Obecnie gdy jedziemy o ponad 50 km/h więcej niż pozwalają na to przepisy, to spotkanie z drogówką z reguły kończy się dla nas mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy policjant uzna, że stworzyliśmy zagrożenie w ruchu drogowym, np dwukrotnie przekroczyliśmy prędkość w obszarze zabudowanym - wtedy aktualnie obowiązujące przepisy również pozwalają na zatrzymanie prawa jazdy. To jednak rzadkość, ale już niedługo ma się to zmienić!

Natychmiast zatrzymają prawo jazdy Według nowego projektu kierowcom rażąco łamiącym ograniczenie prędkości, prawo jazdy ma być obligatoryjnie zatrzymywane przez policjantów na miejscu w chwili wykroczenia. W ten sposób nie będą oni mogli kontynuować jazdy i nie będą stwarzać dalszego zagrożenia na drodze - twierdzi MSW. Po odebraniu uprawnień konieczne byłoby powtórne przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy. Pracując nad nowymi regulacjami polscy urzędnicy powołują się na podobne przepisy obowiązujące w innych państwach Unii europejskiej, m.in. w Belgii, Holandii, Francji, Danii czy Portugalii.

Nie płacisz, punkty zostają Zmiany w przepisach mają także poprawić skuteczność ściągalności mandatów drogowych, o co wnioskuje Ministerstwo Finansów. Najnowsze pomysły mówią o tym, że jeśli ukarany nie zapłaci wystawionego mandatu, to nałożone na niego punkty karne nie zostaną skasowane (normalnie przestają obowiązywać po upływie roku).

Dalsze zapowiadane zmiany to konieczna reakcja na serię tragicznych wypadków z udziałem pojazdów z nadmierną ilością pasażerów. Według nowych propozycji kierowcom przewożącym zbyt wielu osób również mają być zatrzymywane prawa jazdy (czasowo) lub nawet cofane uprawnienia.

Obecnie projekt, wywołujący wiele kontrowersji (zwłaszcza u kierowców), jest w trakcie konsultacji.

ZOBACZ TAKŻE:

Awaryjne silniki | Uważaj przy zakupie tych aut

fot. Nissan

Najpopularniejsze alkomaty w Okazje.info - maj 2014 Sentech AL-7000 Sentech DA 7000 Sentech DA 3000 Sentech AL5500 CA 2000 Professional Zobacz inne alkomaty w

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.