CEPiK 2.0 | Kupujesz auto używane? Sam sprawdzisz jego historię

Parlament zakończył prace nad ustawą o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Po podpisie Prezydenta w niedługim czasie w życie wejdą dwie e-usługi: "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autobus"

Co drugi samochód ma już system ESP

Pierwsza usługa to dobra wiadomość dla wszystkich kupujących pojazd używany, który jest zarejestrowany w Polsce. Aktualnie informacje o pojeździe, takie jak: daty rejestracji, dane techniczne, informacje o badaniu technicznym i ubezpieczeniu OC, a także czy pojazd nie widnieje w ewidencji jako kradziony, mogą otrzymywać tylko uprawnione instytucje, właściciel bądź posiadacz pojazdu.

Znajdź swój wymarzony samochód używany

Po wprowadzeniu nowych regulacji, każda osoba dysponująca numerem VIN, datą pierwszej rejestracji i numerem rejestracyjnym pojazdu, bez konieczności składania w urzędzie wniosków z uzasadnieniem wglądu, będzie mogła uzyskać internetowy dostęp do bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Należy podkreślić, że będzie można sprawdzić tylko dane pojazdu, informacje o właścicielu nie będą dostępne.

 

Pod nazwą "Bezpieczny autobus" kryje się możliwość sprawdzenia autokaru przewożącego dzieci i młodzież szkolną. Po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego pojazdu, również "online" będzie można zobaczyć czy autokar ma ważne badanie technicznego i ubezpieczenie OC.

Zgodnie z planem obie e-usługi mają zostać uruchomione już w czerwcu tego roku.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA