Honda Mean Mower | Najszybsza kosiarka świata!

Może to się wydawać dziwne, ale kosiarki do trawy nie służą wyłącznie do jej koszenia. Podrasowane maszyny od wielu lat biorą udział w specjalnych wyścigach, a także... biją rekordy prędkości! Mogliśmy się o tym ponownie przekonać za sprawą Hondy Mean Mower

Honda zapowiada turbodoładowane silniki VTEC

Dołożono wszelkich starań, aby superszybka kosiarka wyglądała w jak największym stopniu jak zwykła kosiarka - wymaga tego regulamin. Ale nie dajmy się zwieść pozorom. Obowiązkowy zespół tnący został wykonany z włókna szklanego w celu obniżenia masy własnej pojazdu (zaledwie 140 kg).  Z kolei w worku na trawę umieszczono: zbiornik paliwa, wydajną chłodnicę oleju i dodatkową chłodnicę systemu chłodzenia cieczą. Zupełnie nowe jest podwozie wykonane z niskowęglowego stopu stali, które tworzy lekką, ale niezwykle wytrzymałą i bezpieczną platformę. Ponadto zmodyfikowano układ hamulcowy oraz zamontowano zawieszenie i koła z quada, które mają na celu poprawę stabilności i lepszą przyczepność na asfalcie.

Sercem wyścigowej kosiarki jest silnik o pojemności 1000 ccm z motocykla VTR Firestorm, generujący 109 KM mocy i 96 Nm momentu obrotowego, który współpracuje z sześciostopniową przekładnię z łopatkami do zmiany biegów. Stosunek mocy do masy wynosi 532 KM na 1 tonę. W rezultacie Honda Mean Mower jest w stanie rozpędzić się do ponad 209 km/h! Szacuje się, że pojazd przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 4 sekund! Trawę możemy przycinać do prędkości 24 km/h, czyli ponad dwa razy szybciej niż odbywa się to w standardowym modelu HF2620.

Znajdź swój wymarzony motocykl Hondy

Ale sprawy ogrodnicze schodzą w tym przypadku na dalszy plan, ponieważ ten sprzęt został wystawiony do próby ustanowienia nowego rekordu Guinnessa. Miejscem akcji był teren ośrodka technicznego IDIADA w hiszpańskiej Tarragonie. Za kierownicą zasiadł Piers Ward z magazynu TopGear, który już wcześniej ustanowił rekord prędkości Mean Power wynoszący 140 km/h. Kosiarka musiała pokonać tę samą trasę w dwóch kierunkach w czasie jednej godziny. Średnia prędkość przejazdu została ustalona na podstawie tych dwóch przejazdów. Czujecie już wystarczające napięcie? Dłużej już nie będziemy przeciągać. Honda Mean Power bez problemu pobiła dotychczasowy rekord z 2010 roku, który nota bene należał również do niej i do tego samego kierowcy, zdobywając tytuł najszybszej kosiarki do trawy na świecie i ponownie wpisując się do Księgi Rekordów Guinnessa. Na odcinku o długości 2 kilometrów Piers rozpędził tego ogrodniczego potwora aż do prędkości 187,6 km/h! To 45 km/h szybciej niż stanowił dotychczasowy rekord.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa Honda Civic Type-R

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.