Salon Genewa 2014 | Maserati Alfieri concept | Wskazuje kierunek

Podczas tegorocznego salonu w Genewie Maserati świętuję setną rocznicę swojego istnienia. Wydarzenie to producent z Modeny podkreślił premierą koncepcyjnego modelu Alfieri, który zapowiada, jak mogą wyglądać przyszłe modele tej włoskiej marki

Samochód nosi imię jednego z braci Maserati, inżyniera, który 100 lat temu założył w Bolonii "Officine Alfieri Maserati" (obecna siedziba firmy mieści się w Modenie). Zaprojektowany w Maserati Centro Stile w Turynie Alfieri concept ma przypominać o wyścigowej historii marki i tradycji w produkowaniu egzotycznych samochodów. Projektanci konceptu zaczęli pracę latem ubiegłego roku od czystej kartki papieru. Ich inspiracją były historyczne modele marki: 3500 GT z 1957 roku, 5000 GT z 1959 roku oraz Indy z 1969 roku, a także A6 GCS-53 z 1954 roku projektu Pininfariny.

Używane Maserati - sprawdź ogłoszenia

Trzeba przyznać, ze stanęli oni na wysokości zadania. W rezultacie powstało piękne coupe 2+2, urzekające sportową i zarazem elegancką linią nadwozia. Pojazd powstał na podwoziu GranTurismo MC Stradale. Rozstaw osi skrócono o 24 cm (2 700 mm), dodając mu bardziej rasowego charakteru. Alfieri ma 4 590 mm długości, 1 930 mm szerokości i 1 1280 mm wysokości. Pod maską pracuje wolnossący silnik V8 o pojemności 4,7 litra, generujący 460 KM przy 7 000 obr./min. i 520 Nm momentu obrotowego przy 4 750 obrotach, który współpracuje z 6-stopniową skrzynią MC Shift. Samochód wyposażono w tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Alfieri to prototyp, ale w 100 proc. realistyczny. Jak to z konceptami bywa, istnieje duża pokusa, by wprowadzić ten samochód do produkcji seryjnej. Mówi o niej główny projektant Lorenzo Ramaciotti, ale jednocześnie dodaje, że nie może potwierdzić, że Alfieri trafi w ciągu najbliższych dwóch lat do produkcji, ale jest pewny, że zobaczymy coś bardzo zbliżonego. Brzmi ciekawie.

W swoją setną rocznicę Maserati jest w dobrej kondycji. Plan, wprowadzony w życie w 2013 roku, zaczyna przynosić efekty. Premiery nowego Quattroporte i Ghibli pozwoliły stać się włoskiemu producentowi poważnym graczem w segmencie samochodów sportowych premium. W porównaniu z 2012 rokiem, sprzedaż Maserati wzrosła o 150 proc. z 6 200 do 15 400 egzemplarzy. Obecnie gama modelowa marki składa się z dwóch aut czterodrzwiowych i dwóch samochodów GT, które są oferowane z silnikami V6, V8 i nowym silnikiem Diesla, a także z napędem na tylne lub wszystkie koła. Wkrótce oferta ma się powiększyć o model z popularnego segmentu SUV.

ZOBACZ TAKŻE:

Maserati Ghibli | Ceny w Polsce

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.