EU chce zdalnego zatrzymywania aut

Od 2020 roku wszystkie nowe samochody mają być wyposażone w możliwość ich zdalnego unieruchomienia przez policję. To tajny pomysł Unii Europejskiej

Brytyjski Telegraph dotarł do projektu przygotowywanego przez urzędników Unii Europejskiej, mającego dać policji narzędzie do wali z piratami drogowymi oraz przestępcami. Co ciekawe projekt tej ustawy jest tajny.

Jak to ma działać?

Przepisy drogowe to tylko sugestia?

Pomysł jest dość prosty. W każdym nowym samochodzie sprzedawanym na terenie Unii Europejskiej od 2020 roku ma standardowo zostać zamontowane urządzenie, lub oprogramowanie umożliwiające zdalne unieruchomienie samochodu. Magiczny guzik odcinający zapłon miałaby w swoich rękach policja. Producenci za to mają sześć lat na rozwój takich urządzeń.

Policjanci z drogówki chcąc unieruchomić samochód, którego kierowca nie zatrzymał się do kontroli, przekazywaliby numery rejestracyjne do centrali, a tam dokonywano by zdalnego zatrzymania.

Czemu to ma służyć?

W praktyce ma to być broń do walki z piratami drogowymi. Chodzi przede wszystkim o uniknięcie pościgów z dużą prędkością, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa innych kierowców, policjantów i znacząco ułatwić służbom zatrzymanie ściganego samochodu. Co ciekawe w przygotowywanym dokumencie znajdziemy informację, że ma to być także broń do walki z przestępcami uciekającymi z miejsca przestępstwa.

Jakie są zagrożenia?

Największe wątpliwości budzi naruszenie swobód obywatelskich. Kolejne pytanie dotyczy bezpieczeństwa, a w zasadzie potencjalnego niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą nagłe wyłączenie silnika na drodze publicznej.

Naiwnością jest też założenie, że przestępcy będą używać samochodów z zamontowanym urządzeniem unieruchamiającym. A jeśli nawet, to ile zamieszania może wprowadzić użycie np. fałszywych tablic rejestracyjnych. Ich weryfikację może zapewnić tylko montowanie w samochodach specjalnych modułów zdolnych do komunikacji, a to oznaczałoby potencjalną możliwość śledzenia wszystkich samochodów w czasie rzeczywistym bez naszej wiedzy.

Nadciąga Rok 1984?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.