Alkomat w aucie? W Volvo to żadna nowość

Ostatnia czarna seria wypadków z udziałem pijanych kierowców sprawiła, że pojawiły się propozycje obowiązkowego wyposażania samochodów w alkomaty. Niewiele osób wie, że Volvo już od kilku lat oferuje takie rozwiązanie jako wyposażenie dodatkowe. Alcoguard sprawdzi stan trzeźwości kierowcy, a w razie konieczności uniemożliwi mu uruchomienie samochodu. Nie jest to jednak tanie rozwiązanie i można je oszukać, więc czy coś to zmieni?

Redakcyjny test pijanego, odurzonego lekami i zmęczonego kierowcy

Opcja Alcoguard została wprowadzona do oferty Volvo w 2007 roku. Urządzenie, montowane jest w specjalnym gnieździe na desce rozdzielczej (np. za konsolą centralną), które służy także do ładowania jego baterii. W profesjonalny alkomat można wyposażyć dowolne Volvo, za wyjątkiem modelu XC90. Jego koszt to 4 800 zł.

Jak to działa?

Po umieszczeniu kluczyka w stacyjce na ekranie pojawia się komunikat z prośbą o skorzystanie przez kierowcę z alkomatu. Należy wysunąć z urządzenia specjalną końcówkę (ustniki są wymienne) i dmuchać przez kilka sekund aż usłyszymy sygnał dźwiękowy. Od wyniku testu zależy kolor wyświetlonej kontrolki. Zielony oznacza pełną trzeźwość. Żółty świadczy o wykryciu minimalnej, lecz akceptowanej ilości alkoholu. Natomiast kolor czerwony oznacza przekroczenie dopuszczalnej granicy (ustalanej indywidualnie dla danego rynku). Czerwony sygnał uniemożliwia uruchomienie silnika.

Nowe Volvo V40 - sprawdź cennik

Raz na pół godziny

Oczywiście kierowca nie musi stale "udowadniać" swojego stanu trzeźwości. Powtarzanie testu po każdym, nawet chwilowym postoju byłoby uciążliwe, więc odczyt jest ważny przez pół godziny po każdym teście. Można zatem spokojnie zgasić silnik, wysiąść, by np. kupić gazetę i ponownie uruchomić auto bez użycia alkomatu.

Dla odpowiedzialnych

Urządzenie ma charakter pomocniczy, przeznaczone jest dla odpowiedzialnych kierowców. Łatwo je oszukać, np. prosząc o przeprowadzenie testu kogoś innego. Ponadto, z przyczyn bezpieczeństwa, kierowca, mimo wcześniejszego spożycia alkoholu, w sytuacji awaryjnej może uruchomić silnik. Wystarczy, że wyrzuci Alcoguard z samochodu.

Volvo XC90 | Blisko, coraz bliżej

Więcej o: