Poznamy historię importowanych aut

W ramach projektu CEPiK 2.0 przygotowywana jest baza zawierająca historię pojazd oraz informacje o tym czy nie jest on kradziony. Znajdą się w niej także samochody z importu indywidualnego

W zeszłym miesiącu MSW skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian do ustawy "Prawo o ruchu drogowym". Umożliwi on publiczny dostęp do podstawowych danych o każdym pojeździe w ramach internetowej usługi "Historia pojazdu". Ma to znacząco ułatwić kupno używanego samochodu.

W celu uzyskania danych będzie potrzebny numer nadwozia (tzw. VIN), data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który będziemy chcieli kupić (wszystkie te dane podane są w dowodzie rejestracyjnym pojazdu). Usługa będzie bezpłatna.

MSW zwróciło się z prośbą do Francji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii o nawiązanie współpracy w zakresie pozyskiwania przez Polskę danych z ewidencji pojazdów prowadzonych przez te państwa. Dzięki temu każdy przed zakupem będzie mógł dotrzeć do informacji o autach sprowadzanych z ww. krajów.

To, czego ze względu na specyfikę polskiego rynku samochodów używanych ewidentnie zabraknie w bazie "Historia pojazdu", to informacja o wypadkowej przeszłości samochodu. Tego typu dane znajdziemy m.in. w bazach Stanów Zjednoczonych (Carfax), Wielkiej Brytanii, czy Szwecji.

Kupujemy samochód używany | Poradnik

Więcej o: