Volkswagen otworzy nową fabrykę w Polsce?!

Jak podaje agencja Reutera, z nieoficjalnych źródeł wynika, że Volkswagen planuje otworzyć w Polsce nowy zakład produkcyjny, w którym powstawałby dostawczy Crafter

Tańszy serwis dla starszych Volkswagenów

Ta informacja zbiega się z ostatnimi wypowiedziami wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, który powiedział, że jeszcze w grudniu "gracz z pierwszej półki światowego przemysłu motoryzacyjnego" ma złożyć deklarację o budowie nowej fabryki na terenie Polski.

Jak dalej wynika z notki agencji Reutera: "montowanie pojazdów w Polsce pozwoliłoby niemieckiej grupie, która obecnie produkuje samochody użytkowe Caddy i T5 pod Poznaniem, znacząco ograniczyć koszty produkcji".

Volkswagen skupia się na budowie nowej fabryki dla Craftera, ponieważ dobiega końca termin umowy, którą niemiecki producent ma podpisaną z koncernem Daimler. Właśnie w jego zakładach od 2005 roku powstaje Crafter. Polska oferuje podobno najbardziej atrakcyjne warunki, gdyż szacowany koszt pracy w przemyśle motoryzacyjnym na jedną godzinę to tylko 6,65 euro. Jak spekulują polskie media koszt budowy fabryki wyniósłby około 1 mld euro. Zatrudnienie w zakładzie mogłoby znaleźć nawet 3000 osób.

Crafter to największy samochód dostawczy w gamie Volkswagena. Szczyci się przede wszystkim niskim apetytem na paliwo. Podstawowy wariant o pojemności 2 litrów i mocy 109 KM zużywa średnio 7,9 l/100 km, podobnie jak mocniejsza wersja o mocy 136  KM. Najmocniejszy i jednocześnie najbardziej oszczędny motor generuje moc 163 KM oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a dzięki seryjnemu systemowi start-stop jego średnie zużycie paliwa wynosi 7,2 l/100 km. To o 33 proc. mniej niż u poprzednika.

Wielka wyprz | Oferty rocznika 2013 | VW

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.