Rajdowa nowość Renault

W tym roku na ulicę wyjechało zupełnie nowe Renault Clio RS. Kwestią czasu było więc kiedy dział sportu francuskiego producenta zaprezentuje wersję przygotowaną do walki na odcinkach specjalnych

Renault Clio GT i RS wycenione

Renault Sport Technologies pokazało właśnie swoją najnowszą rajdową broń. Oto następca wysłużonego już Clio R3. Nowa "rajdówka" nazywa się Clio Renaultsport R3T. Następca rajdowego Clio RS, które swoją przygodę w klasie R3 rozpoczęło w 2006 roku, otrzymał w nazwie dodatkową literkę T, gdyż w przeciwieństwie do poprzednika nowe Clio RS wyposażone jest w silnik z turbo. Nie jest to jednak żadna nowość, gdyż od kilku sezonów w klasie R3T możemy oglądać m.in. Citroena DS3.

Clio R3T został oficjalnie przedstawiony podczas zeszłotygodniowego Rally du Var. Bazujący na modelu Clio RS 200 EDC samochód rajdowy ma turbodoładowany silnik o pojemności 1.6. Za elektronikę odpowiedzialny był brytyjski Cosworth, a budową i rozwojem skrzyni biegów zajął się Sadev. W efekcie kierowca będzie mógł korzystać z 6-stopniowej sekwencyjnej przekładni. W asfaltowej specyfikacji możliwy będzie montaż łopatek przy kierownicy. Układ hamulcowy do rajdowego Clio stworzyła firma Sachs.

Sprawdź ceny używanych Renault Sport

Auto powinno otrzymać homologację w drugiej połowie 2014 roku. Do tego czasu kilku kierowców będzie przez ponad 10 tygodni jeździć po asfaltowych i szutrowych odcinkach specjalnych, zajmując się rozwijaniem francuskiego projektu.

- Naszym celem było zbudowanie szybkiego, niezawodnego samochodu rajdowego na każdy rodzaj nawierzchni, wszystko za cenę użytkowania poniżej produktu, który zastąpi Clio RS R3T. Sukces pierwszej generacji Clio RS R3 umocnił nasze przekonanie, że ta formuła szczególnie odpowiada wymaganiom naszych klientów. Ta klasa pozwoliła Renault Sport odnaleźć się i zwiększyć liczbę rynków. Kilka z nich znajduje się poza Europą - powiedział dyrektor motorsportu Renault Sport Technologies, Arnaud Boulanger.

Renault 4 | Nowe auto papieża

Renault Clio Grandtour TestRenault Clio Grandtour Test Renault Clio Grandtour Test Renault Clio Grandtour Test

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.