Samochodowy rynek wtórny w Polsce jest wyjątkowo mocno nasycony. Oprócz samochodów kupionych kiedyś w krajowych salonach sprzedawane są na nim auta, sprowadzane w ogromnych ilościach z zagranicy. Tylko od wejścia naszego kraju do unii europejskiej do Polski wjechało ok. 7 milionów samochodów osobowych.
Niestety, w tym przypadku ilość nie przekłada się na jakość. W większości są to pojazdy zaawansowane wiekowo, mocno wyeksploatowane oraz powypadkowe, naprawiane zazwyczaj niechlujnie przy zastosowaniu metod urągających wszelkim standardom bezpieczeństwa. Liczne przykłady cofania liczników, oszustw w dokumentach, sprzedaży aut kradzionych i zatajania powypadkowej przeszłości dopełniają fatalnego obrazu polskiego rynku samochodów używanych.
Każda inicjatywa, która umożliwia potencjalnym nabywcom zakup pojazdu używanego o pewnej przeszłości, sprawnego technicznie i wolnego od wad prawnych to ważny krok w kierunku poprawy sytuacji. Jedną z nich podjął właśnie Ford Polska, uruchamiając program "Ford Używane". To nowe przedsięwzięcie wystartowało 17 czerwca 2013 r. jako uzupełnienie strategii rozwoju Forda na polskim rynku. Dystrybucja samochodów odbywa się w oparciu o centralny system zarządzania sprzedażą Ford DCO. Podjęto również współpracę z firmami sektora leasingowego i wypożyczalniami samochodów, przewidując odkup aut z rynku flotowego i detalicznego (nowy program Ford MultiOpcje o dużym potencjale dostarczania samochodów używanych w bardzo dobrym stanie).
Program"Ford Używane" ma dwa zasadnicze cele. Pierwszy to rozwój profesjonalnego biznesu dilerskiej sprzedaży pojazdów używanych poprzez budowę sieci "Ford Używane", przejmowanie samochodów używanych marki Ford z rynku krajowego, wzrost wielkości sprzedaży pojazdów używanych w sieci oraz najwyższą jakość produktu.
Drugim celem jest utrzymanie długoterminowej lojalności klientów Forda poprzez profesjonalną obsługę serwisową i blacharsko - lakierniczą, sprzedaż wiązaną (samochód używany-samochód nowy) a także poprzez produkty finansowe przyjazne klientom.
Pierwszy istotny element programu "Ford Używane" stanowi certyfikat jakości pojazdu wystawiony przez serwis dilera w oparciu o standardy największego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Pojazdów Dekra. To profesjonalny opiniodawca, wyspecjalizowany w technicznych kontrolach samochodów. Dekraprzeprowadza w samych Niemczech co roku kilka milionów obowiązkowych badań technicznych, dopuszczających pojazdy do ruchu.
W oparciu o dane z kontroli diagnostycznych prowadzi własną bazę danych i publikuje raporty awaryjności aut. Certyfikat Dekra rozwiewa obawy klienta o stan techniczny pojazdu po okresie użytkowania przez poprzedniego właściciela. Każdy samochód wyceniany jest zgodnie z danymi zawartymi w publikacjach firmy EurotaxGlass. Zabezpiecza też wiarygodność przebiegu auta w okresie użytkowania przez poprzedniego właściciela. Nie mniej istotnym elementem programu jest gwarancja "Ford Używane", składająca się z dwóch segmentów.
Pierwszy segment to ubezpieczenie kosztów naprawy, zabezpieczające klienta przez 12 miesięcy w przypadku wystąpienia awarii podczas eksploatacji samochodu używanego. Jeśli pojawi się taka potrzeba pojazd może być naprawiony w każdym serwisie sieci Ford Polska.
Drugi segment to "assistance drogowy", zabezpieczający klienta przy wystąpieniu awarii w podróży. Zapewnia też samochód zastępczy, nocleg a nawet zwrot kosztów podróży.
Trzeci ważny element programu to Centralny System Zarządzania sprzedażą pojazdów używanych Ford DCO. Wiąże on w swym zamyśle dilera, operatora Dekry, menadżera do spraw aut używanych w Ford Polska, firmę ubezpieczeniową (gwarancja i assistance), EurotaxGlass, moduł aukcji Dekra Car Exchange oraz portale internetowe.
Ostatnim elementem programu"Ford Używane" są standardy ekspozycyjne, pozwalające wyróżnić samochód używany w salonie dilerskim. Standard ten obejmuje informację o pochodzeniu auta z programu sprzedaży używanych aut Forda na tablicy rejestracyjnej, na specjalnym panelu informacyjnym na dachu samochodu oraz na banerach ustawionych obok pojazdu. Wewnątrz auta znajduje się karta specyfikacyjna samochodu z wyraźnie zaznaczoną ceną.
Samochody trafiające do programu "Ford Używane" pochodzą z bardzo różnych źródeł. Po części są to auta od klientów indywidualnych, po części zaś z firm branży leasingowej oraz wypożyczalni samochodów, firm windykacyjnych i FCE Bank Polska należącego do grupy Ford. W programie znajdują się również samochody własne dilerów i auta importowane z innych krajów Unii Europejskiej. W przyszłości program będzie również zasilany samochodami z sieci Forda w Europie.
Program "Ford Używane" to przede wszystkim korzyść dla klientów, kupujących auta pewne pod względem technicznym, z wiarygodnym przebiegiem i bezpieczne od strony formalnej. Ale beneficjentami programu są również firmy dostarczające samochody, co najlepiej widać na przykładzie firm branży leasingowej. Wiążą się one z wiarygodnym odbiorcą pojazdów, otrzymując dodatkowy, szeroki kanał dystrybucyjny. Mogą też zwiększać rotację sprzedaży samochodów używanych bez obaw o spekulacje stanem technicznym i przebiegiem podczas odsprzedaży do klienta finalnego. Nie bez znaczenia są też większe możliwości w zakresie oferowania samochodów nowych z gwarantowanym odkupem po zakończeniu transakcji.
Docelowo program "Ford Używane" ma być ochroną wartości rezydualnej samochodów marki Ford na polskim rynku, a autoryzowana sieć Ford Polska przejmie część dystrybucji samochodów Forda. Informacja o samochodach dostępnych w programie dostępna jest dla klientów na stronie internetowej www.ford.pl, gdzie dla każdego z pojazdów przedstawiana jest kompleksowa dokumentacja w tym także wynik badania Dekra jak również Certyfikat Jakość Pojazdu.
W nowym przedsięwzięciu Forda biorą dzisiaj udział 24 punkty dilerskie na terenie całej Polski, stanowiące dwie pierwsze grupy programu. Do grupy pierwszej należą 24 punkty w Warszawie, Włocławku, Tychach, Białymstoku, Gliwicach, Gdyni, Częstochowie, Wrocławiu, Elblągu, Starogardzie Gd. i Rzeszowie, Bielsku Białej, Chorzowie, Łodzi, Koszalinie, Opłotkach, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Lublinie i Nowym Sączu.
W grudniu 2013 r. zostanie włączona do programu druga grupa 12 punktów dilerskich w Płocku, Tarnowie, Bydgoszczy, Lublinie, Opolu, Koninie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Radomiu, Rybniku, Piasecznie i Toruniu. Trzecia grupa zasili system w pierwszym kwartale 2014 r. Będzie to 14 dilerów z Sosnowca, Piły, Poznania, Olsztyna, Lublina, Ostrołęki, Krakowa, Warszawy, Katowic, Siedlec, Kalisza i Leszna. Łącznie w programie, docelowo będzie uczestniczyć 50 dilerów Forda.
Źródło: Ford Polska