Elektryczna Kia coraz bliżej

Władze Kia Motors potwierdziły, że Kia Soul EV z napędem elektrycznym trafi do sprzedaży również poza Koreą. Ma to nastąpić w połowie 2014 roku

Odświeżona Kia Soul i Optima (zdjęcia)

Flota 'zamaskowanych' prototypów Soul EV przechodzi obecnie intensywny program testowy w koreańskim ośrodku R&D Namyang oraz poddawana jest próbom eksploatacyjnym na drogach Europy i Ameryki Północnej przed zbliżającym się rozpoczęciem produkcji seryjnej.

Elektryczna Kia oparta jest na modelu Soul 2014 i napędzane silnikiem elektrycznym o mocy 81,4 kW rozwijającym imponujący moment obrotowy 285 Nm, który przekazywany jest na koła przednie za pośrednictwem jednostopniowego reduktora o stałym przełożeniu. Producent zapewnia, że dzięki wysokowydajnej baterii polimerowych akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 27 kWh, Soul EV będzie w stanie przejechać ponad 200 km na jednym ładowaniu.

Za sprawą dostępnego bezzwłocznie momentu obrotowego, elektryczny zespół napędowy umozliwia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 12 sekund oraz prędkość maksymalną w granicach 145 km/h. Aby zwiększyć efektywność napędu i zasięg jazdy, Soul EV wyposażony jest w system odzyskiwania energii, umożliwiający doładowywanie akumulatorów energią generowaną w czasie swobodnej jazdy (siłą rozpędu) i hamowania. Ładowanie baterii akumulatorów Kii Soul EV odbywa się ze zwykłej sieci domowej 230/240 V i trwa pięć godzin (w przypadku pełnego rozładowania) lub 25 minut z gniazda 'szybkiego ładowania' o mocy 100 kW.

Całkowity brak odgłosów pracy silnika spalinowego oraz zastosowanie specjalnych materiałów wygłuszających oznacza, iż wersja produkcyjna Soul EV będzie pojazdem wyjątkowo cichym. Pod kątem bezpieczeństwa pieszych, ze względu na niemal 'bezszelestną' jazdę - samochód będzie wyposażony w akustyczny system ostrzegawczy VESS (wirtualnej symulacji odgłosu napędu) działający przy prędkości poniżej 20 km/h oraz podczas cofania.

"Wchodząca do sprzedaży już w przyszłym roku Kia Soul EV otwiera nowy program "Clean Mobility" (Eko-mobilności) marki Kia, którego celem w skali światowej jest udostępnienie i popularyzacja środków transportu przyjaznych dla środowiska naturalnego." - mówi Thomas Oh, wiceprezes i dyrektor operacyjny (COO) Kia Motors Corporation - "I chociaż jest to pierwszy pojazd elektryczny Kia oferowany globalnie, Soul EV reprezentuje drugą już generację akumulatorowego napędu elektrycznego, czerpiąc z doświadczeń projektowych samochodu Kia Ray EV oraz praktycznej eksploatacji floty tych pojazdów w okresie ostatnich trzech lat."

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.