Sprawdzimy auto online przed zakupem?

Każdy przed zakupem używanego pojazdu będzie mógł sprawdzić w bazie CEPiK-u jego historię oraz informacje o tym czy nie jest kradziony

To nie kwestia dalekiej przyszłości, ale realne plany. Przewiduje je skierowany przez MSW do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian do ustawy "Prawo o ruchu drogowym". W celu uzyskania danych będzie potrzebny numer nadwozia (tzw. VIN), data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który będziemy chcieli kupić (wszystkie te dane podane są w dowodzie rejestracyjnym pojazdu). Usługa będzie bezpłatna.

Obecnie dane o pojeździe mogą być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu. Dane będzie można uzyskać online - nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Warto zaznaczyć, że dostępne będą jedynie dane o pojeździe - informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.

Podobne rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych (system Carfax). Baza Carfax daje możliwość sprawdzenia dokładnej historii samochodu włącznie z zarejestrowanymi wypadkami. W Europie podobne rozwiązania działają m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Kupujemy samochód używany | Poradnik

Więcej o: