Mercedes klasy G | Produkt długo dojrzewający

Zadebiutował w 1979 roku, ale na szczyt popularności musiał czekać 34 lata. Przejście z wojska do cywila okazało się strzałem w dziesiątkę

Są samochody robiące karierę od pierwszych dni sprzedaży, są takie co nigdy tego nie doświadczą. Jest też Mercedes klasy G, który szczyt popularności osiągnął niemal 35 lat po premierze.

Mercedes G63 AMG 6x6

Jeszcze dwa lata temu przyszłość Gelendy była niepewna. Krążyły plotki, że podobnie jak Land Rover Defender zakończy niedługo żywot z powodu wysokich kosztów produkcji, dalszego rozwoju i dość ograniczonej sprzedaży. Na szczęście w zeszłym roku Mercedes podpisał umowę z firmą Magna Steyr na produkcję G klasy przynajmniej do 2019 roku. A to oznacza, że terenowy Mercedes dożyje swoich czterdziestych urodzin.

Przedłużenie planów produkcyjnych nie jest bezpodstawne. Od 2009 roku do dziś sprzedaż klasy G wzrosła ponad trzykrotnie. Mercedes sprzedał do tej pory ponad 230 000 egzemplarzy. W 2012 roku na jej zakup zdecydowała się rekordowa liczba klientów - niemal 9 000. To aż o 35% więcej w porównaniu do 2011 roku. Również w bieżącym roku auto cieszy się ogromną popularnością. W pierwszym półroczu 2013 r. odnotowano najlepsze wyniki sprzedaży, tj. wzrost o ponad 70% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Aby zaspokoić wciąż rosnący popyt fabryka musiała zwiększyć swoje moce produkcyjne.

Z produkcji wycofano już wersję z krótkim rozstawem osi oferowaną także z miękkim dachem. Podstawowa Gelenda to pięciodrzwiowy model G 300 (184 KM) wyceniona na 316 500 zł. Na drugim końcu skali znajduje się póki co G 65 AMG za 1 265 500 zł. Ale już niedługo przestanie być najdroższą opcją.

Ile kosztuje nowy Mercedes G? Poznaj dokładny cennik

Jeśli chcemy kupić najdroższego Mercedesa napędzanego silnikiem spalinowym możemy zamówić szalonego G 63 AMG 6x6. Jego cena to 379 tys. euro netto. Po doliczeniu VAT-u cena brutto w Niemczech rośnie do 451 tys. euro. W Polsce choćby ze względu na akcyzę będzie to znacznie więcej. Produkcja rozpocznie się w październiku tego roku. Rocznie ma powstawać 20-30 tych astronomicznie drogich samochodów.

Zobacz oferty używanych Gelend

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.