Nadchodzi październik, będą korki

Przyczyny są różne, ale efekt ten sam. Co roku w dużych miastach występują dwie fale korków zmniejszające średnią prędkość. Które miasto zwolni najbardziej?

Ile pieniędzy tracisz stojąc w warszawskich korkach?

W dużych miastach najlepiej jeździ się w miesiącach wakacyjnych. Pod tym względem najmniejsze polepszenie warunków na drodze jest w Gdańsku, przez który rzesze turystów udaje się nad morze. Pierwsza fala korków zaczyna się we wrześniu, czyli zaraz po sezonie urlopowym.

Pogarszająca się pogoda, a co za tym idzie, gorsza widoczność, częstsze opady deszczu, ale też tysiące studentów przyjeżdżających do dużych miast na kolejny rok akademicki powodują, że w październiku występuje druga fala korków. O ile zmniejsza się średnia prędkość samochodów?

Według danych zebranych przez NaviExpert w zeszłym roku najbardziej zwolnili kierowcy w Łodzi. Średnia prędkość w stosunku do połowy września spadła aż o 30%. Na kolejnych miejscach znalazły się Poznań (-26%), Warszawa (-20%), Wrocław (-16%) i Gdańsk (-14%). Zaledwie o ok. 5% w godzinach popołudniowego szczytu zwolnili kierowcy w Krakowie.

Więcej o: