Wystartował IAA Frankfurt 2013

10 września rozpoczął się największa impreza motoryzacyjna w Europie - Salon Samochodowy we Frankfurcie nad Menem

Frankfurt 2013 | Zobacz wszystkie premiery

Już dziś po raz 65-ty rozpoczyna się największa impreza motoryzacyjna w Europie - Salon Samochodowy we Frankfurcie nad Menem. Około 1000 wystawców z ponad 34 krajów będzie prezentować najnowsze trendy i rozwiązania w motoryzacji. Targi rozpoczną tzw. "Dni prasowe", które przeznaczone są dla mediów (10 i 11 września). Po nich na terenie wystawowym we Frankfurcie przyjdzie czas na "trade days", podczas których nowości będą prezentowane np.: importerom oraz osobą związanym z wielkim światem przemysłu motoryzacyjnego. W sobotę, 14 września Salon Samochodowy we Frankfurcie otworzy swoje drzwi dla szerokiej publiczności, która przez ponad tydzień będzie mogła podziwiać stosika największych i najlepszych marek motoryzacyjnych rozlokowane w 12 halach na terenie 230 000 metrów kwadratowych. Ponad 150 premierowych modeli będzie można oglądać codziennie od 9:00 do 19:00.

Internationale Automobil-Ausstellung in Frankfurt - tak w oryginalnej wersji językowej brzmi nazwa obecnie największego salonu samochodowego w Europie i jednego z największych na świecie. W tym roku odbędzie się jego 65 edycja. Targi samochodowe we Frankfurcie nad Menem odbywają się co dwa lata, na przemian z wystawą w Paryżu. Ich historia sięga 1897 roku, gdy w berlińskim hotelu Bristol odbyła się niewielka wystawa samochodów - przyciągnęła czterech producentów, którzy pokazali łącznie osiem aut. W kolejnych latach impreza zyskiwała na popularności. Nie miała jednak swojego stałego miejsca - odbywała się w różnych niemieckich miastach. Po raz pierwszy do Frankfurtu nad Menem zawitała w 1904 roku.

Dwie wojny światowe i kryzys gospodarczy po drodze sprawiały, że kolejne edycje targów organizowano nieregularnie. Do Frankfurtu impreza wróciła w 1951 roku i zgromadziła wtedy rekordową liczbę 560 tys. widzów. Od tej pory odbywa się tam co dwa lata, nierzadko przyciągając ponad milion odwiedzających. W roku 1965 pojawili się na niej producenci aut z Japonii, a w 1981 po raz pierwszy hasło wystawy dotyczyło oszczędzania paliwa. 10 lat później rozdzielono pokazy aut osobowych i dostawczych. Targi tych drugich odbywają się teraz w latach parzystych w Hanowerze.

W tym roku wyraźnie widać kilka trendów w nadchodzących premierach. Pierwszą i chyba najciekawszą grupę stanowią samochody sportowe. Wśród nich znajdziemy produkcyjne wersje Porsche 918 Spyder, VW Golfa R i BMW i8 czy koncepcyjne BMW Concept M4 Coupe, Audi Quattro lub Toyotę Yaris Hybrid-R. Oczywiście, jak od wielu lat, nie może zabraknąć ekologiczny nowości jak BMW i3 oraz luksusowych limuzyn jak Audi A8. Prawdziwy bum na Frankfurcie przeżyje klasa kompaktów. Producenci pokażą nowe generacje m.in. Peugeota 308, Mazdy 3, Toyoty Corolli, Hondy Civic Tourer i aspirującej do tego grona Skody Rapid Sportback. Miłośnicy rodzinnych samochodów mogą być także zainteresowani Citroenem C4 Picasso czy koncepcyjnym VW Sportsvan. Nie zabraknie nowości także w klasie SUV. BMW oficijalnie pokaże już trzecią generację modelu X5 a Mercedes konkurenta BMW X1 i Audi Q3 - model GLA. O szybsze bicie serca fanów motoryzacji zatroszczyli się także Opel - pokazując koncepcyjną Monze i Volvo, które Concept Coupe chce nawiązać do świetlanych lat marki wyznaczając tym samym nowy trend w stylistyce szwedzkich aut.

Oczywiście we Frankfurcie nie zabraknie redaktorów Moto.pl. Będziemy dla Was na żywo transmitować kilka ciekawych wydarzeń podczas dwóch dni prasowych IAA Frankfurt oraz przeprowadzimy wywiady z ważnymi postaciami świata motoryzacji. Śledźcie uważnie wszystko informacje z Frankfurtu na Moto.pl.

Zapraszamy do sondażu na najlepszą, Waszym zdaniem, tegoroczną premierę.

Najlepsza premiera IAA Frankfurt 2013 to:
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.