Polak rekordzistą prędkości jazdy w drifcie!

3. września 2013 roku na byłym lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej Kuba Przygoński z zawrotną prędkością 217,97 km/h wpisał się do Księgi Rekordów Guinessa. Zawodnik Orlen Team ustanowił nowy światowy rekord prędkości jazdy w drifcie, bijąc dotychczasowy o ponad 34 km/h!

Subaru BR-Z kontra Toyota GT86 - Wideo

Polski zawodnik zasiadł za kierownicą specjalnej, przygotowanej do sezonu driftingowego, Toyoty GT86. Auto po gruntownych modyfikacjach osiąga moc ponad 1000 KM! Na dystansie kilometra Przygoński rozpędził samochód do 217,97 km/h, wchodząc w poślizg pod maksymalnym kątem 49 stopni. Wszystkie parametry były mierzone przez tzw. Driftbox, zainstalowany w kabinie pojazdu, nad wszystkim czuwał przedstawiciel Guinness World Records.

Bicie rekordu poprzedził efektowny wyścig Kuby w Toyocie z płk. Jerzym Leniem w samolocie odrzutowym TS-11 Iskra. Rywalizację na ponad 1200-metrowym odcinku wygrał samochód, rozpędzając się do prędkości 250 km/h, podczas gdy samolot osiągnął 233 km/h.

"Jestem niezmiernie szczęśliwy, że udało mi się osiągnąć założony cel i pobić poprzedni rekord o ponad 34 km/h. Wiedziałem, że zarówno ja jaki i samochód jesteśmy dobrze przygotowani, jednak na sukces takiej próby składa się także wiele innych trudnych do przewidzenia czynników. Przez ostatnie dni warunki pogodowe były niekorzystne, ale szczęśliwie dzisiaj aura nam dopisała." - powiedział Kuba Przygoński po udanym przejeździe.

Poprzedni rekord 183,33 km/h został ustanowiony 5 czerwca 2013 roku przez Niemca Alexa Graefta i został oficjalnie ujawniony dopiero w ostatnich dniach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.