Stacjonarne fotoradary - nie dla straży miejskiej

Prokuratura Generalna uznała, że straż miejska/gminna nie może wystawiać mandatów za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęć z fotoradarów stacjonarnych

Stacjonarne fotoradary mogą być obsługiwane jedynie przez GITD. Straż miejska, czy gminna nie ma prawa wystawiać mandatów na podstawie zdjęć zrobionych przez te urządzenia. Kontrola prędkości może być przeprowadzana przez straż jedynie za pomocą urządzenia zamontowanego na pokładzie samochodu, czyli przenośnego fotoradaru. W trakcie kontroli taki samochód musi być zaparkowany, a miejsce kontroli odpowiednio oznaczone.

Prokuratura Generalna wypowiedziała się także w zakresie uprawnień do karania wykroczeń zarejestrowanych przez kamery monitoringu miejskiego. Straż miejska/gminna ma prawo do karania kierowców za niedostosowanie się do zakazu ruchu, zatrzymania lub postoju, jak też osoby naruszające przepisy o ruchu motorowerów, rowerów, czy ruchu pieszych. Za inne ujawnione przez monitoring naruszenia prawa o ruchu drogowym kary może wymierzać jedynie policja.

Uważajcie na fałszywe mandaty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.