Stylistyka pojazdu w zasadzie niczym nie zaskakuje - to po prostu typowe Audi w największym rozmiarze. Wymiary samochodu nie uległy zmianie. "A8-ka" mierzy 5,14 m długości, 1,95 m szerokości i 1,46 m wysokości. Rozstaw osi standardowo wynosi 2,99 m. W wersji A8 L, rozstaw osi i długość są większe o 13 cm. Niezależnie od wariantu karoserii, dzięki udoskonalonej konstrukcji, bagażnik jest teraz bardziej pakowny. Dodatkowe rozwiązania mające na celu wytłumienie wnętrza zmniejszyły i tak już niski poziom docierającego tam hałasu.
Limuzyna Audi wyróżnia się lekką konstrukcją - karoseria składa się niemal w całości z aluminium (jej masa to zaledwie 231 kg). A8 3.0 TFSI quattro ze standardowym rozstawem osi waży tylko 1.830 kg - to najlepszy wynik wśród konkurentów z napędem na cztery koła.
Diodowe reflektory są teraz w wyposażeniu standardowym w wersjach z silnikiem V8. Opcjonalnie Audi dostarcza reflektory Matrix LED. Każda jednostka świateł drogowych składa się z 25 pojedynczych diod świetlnych, które zapalają się zależnie od sytuacji. Można je również całkowicie wyłączać lub przyciemniać.
Wnętrze auta wykonane jest z najwyższą starannością. Nowe są np. gatunki zastosowanego drewna: topolowa czeczota w kolorze brązowo-srebrnym i jesionowa czeczota w kolorze brązowo-złotym, a także skóra Unikat. . Do szczególnie wymagających klientów skierowano program Audi exclusive, umożliwiający dalszą indywidualizację wnętrza.
W prawie wszystkich jednostkach napędowych wzrosła moc, wszystkie motory spełniają normę emisji spalin Euro 6. Nowe Audi A8 dostępne będzie z dwoma silnikami benzynowymi i dwoma silnikami diesla. Są to: ładowana sprężarką jednostka 3.0 TFSI o mocy 310 KM, 4.0 TFSI V8 biturbo o mocy 435 KM, 3.0 TDI o mocy 258 KM i 4.2 TDI o mocy 385 KM i momencie obrotowym aż 850 Nm.
Standardem jest ośmiostopniowa przekładania tiptronic. Sterowana elektronicznie automatyczna przekładnia, współpracuje ze stałym napędem na cztery koła quattro. Na życzenie, Audi uzupełnia go o sportowy mechanizm różnicowy, montowany przy tylnej osi, który zależnie od potrzeb rozdziela moment obrotowy między kołami. Audi S8 i A8 4.2 TDI clean diesel wyposażane są seryjnie w napęd na cztery koła quattro.
System Audi cylinder on demand (COD), przy obciążaniach częściowych, odłącza cztery z ośmiu cylindrów. Komfort akustyczny zapewnia aktywny system redukcji hałasu Active Noise Cancellation (ANC).
Uzupełnieniem klasycznych wersji są trzy odmiany specjalne. Audi A8 L W12 quattro, to topowy model serii. Pojemność skokowa 6,3 litra generuje moc 368 kW (500 KM. Model S8 o mocy 382 kW (520 KM) to największa sportowa limuzyna marki Audi. Montowany w nim silnik 4.0 TFSI nie tylko - w połączeniu z napędem na cztery koła quattro - przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,2 sekundy.
Audi A8 hybrid, wyposażone w silnik 2.0 TFSI i silnik elektryczny, generuje moc systemową 180 kW (245 KM) i systemowy moment obrotowy 480 Nm. Siły napędowe, przekazywane są na koła przedniej osi za pomocą zmodyfikowanej skrzyni biegów tiptronic. Umieszczony z tyłu pojazdu akumulator litowo-jonowy umożliwia pokonanie odcinka trzech kilometrów wyłącznie na napędzie elektrycznym, z prędkością 100km/h.
Charakterystykę prowadzenia można dostosować do potrzeb dzięki seryjnemu systemowi wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, który określa sposób pracy różnych podzespołów. Steruje on także zawieszeniem pneumatycznym adaptive air suspension i systemem adaptacyjnych amortyzatorów. Na życzenie, Audi dostarcza zawieszenie pneumatyczne o sportowych właściwościach. Wspomaganie układu kierowniczego posiada efektywny napęd elektromagnetyczny. Alternatywne rozwiązanie to dynamiczny układ kierowniczy, którego przełożenie zmienia się zależnie od prędkości. W przypadku wersji z silnikiem V8 i modelu A8 L W12 quattro, na życzenie dostępne są ceramiczne tarcze hamulcowe wzmocnione włóknem węglowym.
Zmodernizowane Audi A8 pojawi się w niemieckich salonach w listopadzie br. Producent zapewnia, że mimo zmian i bogatszego wyposażenia, ceny wzrosną nieznacznie. W Niemczech cennik otwiera kwota 74,5 tys. euro. Polska oferta nie jest jeszcze znana.