W 2012 roku zdarzyło się w Polsce 37 046 wypadków, w których zginęło 3 571 osób, a 45 792 zostały ranne. Te statystyki można zmienić, gdyż to my, kierowcy je tworzymy. Nawet w naszych wciąż dość trudnych warunkach drogowych mamy znaczący wpływ na ilość ofiar na naszych drogach. Wystarczy zdać sobie sprawę z kilku faktów i wyciągnąć z nich wnioski.
1. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (8 550 wypadków) 2. Nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (7 922) 3. Nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (4 380)
Najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach jest prędkość - nieadekwatna do sytuacji drogowej. Większość z nich ma miejsce w terenie zabudowanym. W 2012 roku aż 73% wypadków w Polsce miało miejsce właśnie w terenie zabudowanym. Wbrew pozorom nie jest to europejska norma. W krajach tzw. Starej Unii odsetek ten nie przekracza 20%. To przekłada się na tragiczną statystykę. Niemal co trzecia ofiara wypadku w Polsce to pieszy.
Nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu to druga najczęstsza przyczyna kolizji. Często poszkodowanymi są słabsi uczestnicy ruchu, jak rowerzyści, czy motocykliści. Kolizje z rowerzystami wynikają z braku wiedzy na temat pierwszeństwa, kiedy rowerzysta jadąc drogą dla rowerów ma pierwszeństwo, a kiedy musi go ustąpić. W przypadku motocyklistów najgroźniejsze sytuacje mają miejsce podczas, gdy samochód z naprzeciwka skręca w lewo. Często mimo prawidłowej prędkości i włączonego oświetlenia motocykla kierowcy nie zauważają mających pierwszeństwo motocykli.
Kierowcy powinni zadbać także o własne bezpieczeństwo. Oprócz dostosowania prędkości do warunków na drodze najprostszym, a często ignorowanym, sposobem na znaczące zwiększenie własnego bezpieczeństwa jest zapięcie pasów. Według danych polskiej policji tylko ok. 70% jadących na przednich fotelach i 40% na tylnych używa pasów bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że poduszki powietrzne montowane w samochodach na rynek europejski działają prawidłowo tylko, gdy pasażerowie mają zapięte pasy.
W czwartek 25 lipca z okazji Dnia Bezpiecznego Kierowcy odbędzie się Dzień bez mandatu. W Olsztynie zamiast mandatu za niewielkie wykroczenie będzie można wziąć udział w próbach na symulatorze dachowania, mającymi uświadomić, jak ważne jest zapinanie pasów przed podróżą. Z kierowcami porozmawiają pensjonariusze Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Olsztynie, którzy odbywają karę za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Kierowcy otrzymają też gadżety związane z tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Podobna akcja pod tym samym hasłem odbędzie się w Mielcu. Kierowcy, którzy popełnią drobne wykroczenia zamiast mandatu wezmą udział w próbie na symulatorach zderzeń i dachowania. Kierowcy zostaną pouczeni też przez księdza, który następnie wręczy im "10 przykazań kierowcy". Także i tu kierowcy otrzymają gadżety w prezencie.
Więcej na temat bezpieczeństwa na drodze znajdziecie tutaj .
Źródło: Policja.pl, Kierowcabezpieczny.pl